Co warto wiedzieć o transporcie wielkogabarytowym?

transport międzynarodowy

Transport wielkogabarytowy jest dość rozwiniętą gałęzią branży transportowej. Niemniej wiele osób, które muszą skorzystać z tego rodzaju usług ma prawo nie wiedzieć, czym ten rodzaj transportu się charakteryzuje i na co należy zwrócić uwagę przy wyborze firmy zajmującej się transportem wielkogabarytowym. W tym artykule postaramy się przedstawić kilka przydatnych informacji. 

Transport wielkogabarytowy – charakterystyka

Transport wielkogabarytowyTransport wielkogabarytowy, jak sama nazwa nam to wskazuje odnosi się do ładunków o dużych rozmiarach, przy czym należy zaznaczyć, że nie każdy ładunek o dużych wymiarach musi wymagać skorzystania z transportu wielkogabarytowego. Polskie prawo o transporcie drogowym dokładnie określa, jakie ładunki i w jakich sytuacjach należałby uznać za ładunki wielkogabarytowe. I tak, według www.e-logistyka.pl o konieczności zastosowania transportu wielkogabarytowego mówimy w chwili gdy mamy do przewiezienia ładunek niepodzielny, który wymaga zastosowania:

  • zestawów drogowych przekraczających długość 16,5 metra,
  • zestawów drogowych przekraczających szerokość 2,5 metra,
  • zestawów drogowych przekraczających wysokość 4 metrów,
  • zestawów drogowych przekraczających wagę 42 ton.

W związku z czym przewóz dużych ładunków, jednak nie przekraczających tych parametrów, nie odnosi się do transportu ponadnormatywnego. Co za tym idzie dość popularna w ostatnim czasie w Polsce usługa – transport 24 tony, wbrew temu co często się wydaje nie jest w żaden sposób związana z transportem wielkogabarytowym. Jeśli chodzi o rodzaj ładunku wielkogabarytowego to w zasadzie może to być wszystko, zarówno dom, samolot, czołg jak i lokomotywa. Niemniej najczęściej w ten sposób transportowany jest sprzęt budowlany, maszyny rolnicze, wszelkiego rodzaju zbiorniki itd.

Transport zwierząt a transport wielkogabarytowy

Transport zwierzątW przypadku transportu wielkogabarytowego zdarza się także zapytanie o transport zwierząt. O ile w większości przypadków do ich przewozy nie trzeba stosować specjalnych pojazdów do transportu wielkogabarytowego to jednak, zdarzają się sytuacje kiedy jest on wymagany. Najczęściej do transportu nienormatywnego należy się odwołać, jeśli w grę wchodzi np. przewóz żyrafy, czyli zwierzęcia, którego realna wysokość może przekraczać określone w ustawie o ruchu drogowym 4 metry. Niemniej transport zwierząt za pomocą transportu wielkogabarytowego to rzadkość. Zwykle są one jednak transportowane z wykorzystaniem zwykłego transportu dostawczego dostosowanego do wymagań odnośnie transportu żywych zwierząt.

Transport wielkogabarytowy międzynarodowy

Transport wielkogabarytowy międzynarodowyWedług logistyczny.com transport wielkogabarytowy jest dość wymagającą gałęzią usług transportowych. Wynika to z tego, że przewóz ładunków o dużych wymiarach, wymaga dostosowania tras, tak by możliwe było przewiezienie ładunku, często także konieczne jest demontowanie elementów infrastruktury, co wiąże się zarówno z dodatkowymi utrudnieniami, jak i rosnącymi kosztami. Konieczne jest także uzyskanie wymaganych pozwoleń na przejazd konkretnymi trasami. I choć w wielu przypadkach jest to wszystko bardzo problematyczne, to jednak transport wielkogabarytowy odbywa się nie tylko na krótkich dystansach, ale także i na długich trasach w tym także jako transport międzynarodowy. W wielu przypadkach, jeśli jest to możliwe firma transportowa stara się jednak ładunek dzielić na mniejsze części i wysyłać go np. jak transport paletowy do Anglii czy innego kraju. Niemniej należy pamiętać o tym, że de fakto transport palet z Anglii do Polski itd, nawet jeśli jest ich dużo, w teorii przynajmniej nie kwalifikuje się jako stricte transport wielkogabarytowy. Co więcej transportem wielkogabarytowym na skale międzynarodową zajmują się tylko wyspecjalizowane firmy, które są wstanie podstawiać odpowiednie pojazdy, zatrudnić właściwych spedytorów itd.

Transport pojazdów – a transport wielkogabarytowy

transport motocykliJak już wspomnieliśmy transport wielkogabarytowy w większość wypadków tyczy się transportu różnego rodzaju pojazdów. Przede wszystkim pojazdów rolniczych oraz maszyn budowlanych, czy jednak w przypadku innego rodzaju pojazdów także mamy do czynienia z transportem wielkogabarytowym? Wszystko zależy tutaj od wymiarów pojazdu, jak i od jego wielkości, transport motocykli, nawet dużej ilości nie będzie transportem wielkogabarytowym. Ładunek ten może zostać podzielony i przewieziony w taki sposób, że nie będzie przekraczał on żadnego z wymienionych w pierwszym akapicie kryteriów, które by miało klasyfikować ładunek jako ponadwymiarowy. Podobnie jest w przypadku przewozu samochodów, nie ma znaczeniu tutaj sama forma ładunku – rodzaj, liczy się natomiast jego wielkość i waga.

Podsumowanie tematu

Transport wielkogabarytowy jest jedną z najtrudniejszych gałęzi sektora transportowego. Wymaga od firm, jak i kierowców dużej wiedzy i dokładności. Niemniej jest to także dość dobrze rozwijająca się branża, co wynika głównie z tego, że rośnie zapotrzebowanie na transport ładunków ponadwymiarowych. 

1 thought on “Co warto wiedzieć o transporcie wielkogabarytowym?”

  1. Ważne jest tak, aby podczas transportu dobrze zabezpieczyć transportowany towar. Szczególnie jeśli trasa jest długa na przykład międzynarodowa.

Leave a Comment