Co warto wiedzieć o oświetleniu LED?

led

Poszukując rozwiązań generujących oszczędności dla naszego gospodarstwa domowego, powinniśmy pomyśleć o zamianie tradycyjnego oświetlenia, wykorzystującego lampy żarowe, na oświetlenie LED. Mimo wysokiej ceny, koszt tego oświetlenia szybko nam się zwróci, ze względu na niskie koszty eksploatacyjne oraz dłuższą żywotność lamp LED w porównaniu z ich klasycznymi odpowiednikami.

Dlaczego warto wybrać oświetlenie LED?

lamy ledPrzede wszystkim zwróćmy uwagę na trwałość lamp LED – niektóre z propozycji dostępnych na rynku mogą świecić nieprzerwanie przez nawet 50 tysięcy godzin! Jest to kilkanaście lat bezproblemowej pracy jednej lampy… Prędko zapomnimy więc o tym, czym jest przepalona żarówka. Bez wątpienia jest to podstawowa przewaga, którą ma oświetlenie LED nad zwykłymi żarówkami. Ponadto tego typu oświetlenie charakteryzuje się o wiele mniejszym nagrzewaniem podczas działania. Na jakość światła (jego temperaturę barwową) nie wpływa też napięcie zasilające, co ma znaczenie przy lampach żarowych, które świecą słabiej, jeżeli nie jest zapewnione odpowiednie napięcie prądu. Wspomniany już niski koszt eksploatacyjny jest kolejną zaletą, która buduje przewagę oświetlenia LED nad innymi rozwiązaniami. Dla niektórych istotne może być także to, że na rynku dostępne są lampy LED emitujące światło w różnych kolorach, w zależności od składu chemicznego materiału wykorzystanego w półprzewodniku. To na przykład:

  • selenek cynku, który pozwala na uzyskanie światła o barwie niebieskiej,
  • fosforek galu pozwala na emisję światła czerwonego lub żółtego,
  • fosforek glinowo-galowy – światła barwy zielonej,
  • azotek galu – odpowiada za barwę szmaragdową,
  • diament – emituje promieniowanie nadfioletowe.

Z pewnością tak szeroka gama kolorystyczna otwiera nam równie szerokie możliwości aranżacyjne wnętrz. Projektanci, którzy wykazują się dobrym poczuciem smaku, bez problemu wybiorą barwę oświetlenia dekoracyjnego dobrze współgrającą z kolorem ścian i mebli.

O czym pamiętać przy instalacji oświetlenia LED?

instalacje ledJeżeli zdecydujemy się na instalację oświetlenia LED, musimy pamiętać o tym, aby dobrać przewody led o odpowiednim przekroju. Dlaczego jest to takie istotne? Według www.lighting.pl z kilku przyczyn:

  • przewód o właściwym przekroju nie dopuści do uzyskania napięcia niższego od zasilającego,
  • nie zaistnieje możliwość grzania się przewodu, co mogłoby doprowadzić do zwarcia,
  • zniweluje możliwość wystąpienia zjawiska magnetostrykcji (wydawania buczących dźwięków przez urządzenia elektryczne).

Jak widać, odpowiedni dobór przewodów LED sprawi, że instalacja będzie mogła działać bezawaryjnie. W ofertach rynkowych znajdziemy między innymi przewody dwużyłowe, jak i czterożyłowe.

Co jeszcze wchodzi w skład systemu oświetleniowego LED?

ledOprócz dobrania właściwych przewodów, czeka nas jeszcze wybór innych elementów. Żarnik LED, który stanowić będzie źródło światła, powinniśmy dobrać w zgodzie z naszymi preferencjami: zdecydujmy, czy chcemy, aby emitowane światło białe było ciepłe czy zimne. W ofertach znajdziemy wkłady świetlne o różnych szerokościach. Bez problemu dopasujemy je do wybranych opraw. Jeżeli chcemy stworzyć ciekawe oświetlenie sufitowe, wybierzmy listwy LED. Punktowe światło uzyskiwane za ich pomocą dobrze sprawdza się w kuchni, gdyż zapewnia dobrą widoczność w określonych przez nas miejscach. Jest to także rozwiązanie pozwalające na wprowadzenie ciekawego nastroju w salonie. Decydując się na taką opcję, konieczne będą profile do taśm LED. Wśród propozycji producentów znajdziemy profile z przesłoną przezroczystą, matową lub bez przesłony. Takie profile do taśm LED zapewnią estetyczny wygląd systemu oświetleniowego.

Oświetlenie dekoracyjne?

kostka brukowa LEDJeżeli chcielibyśmy uatrakcyjnić podjazd przed naszym domem, ścieżkę ogrodową czy taras, możemy pomyśleć o dekoracyjnym oświetleniu. Przeglądając portal lednews.pl można natrafić na Ciekawy pomysł jakim jest kostka brukowa LED. Można ją wykorzystać do wyznaczania ścieżek czy na przykład do dekoracji fasad budynków. Kostka brukowa LED wydziela światło równomiernie na całej swojej powierzchni. Szeroki wybór kostek brukowych LED i barwy emitowanego światła daje nam rozległe możliwości aranżacyjne. Co ciekawe, zwolennicy rozwiązań ekologicznych mogą dobrać do kostki oprawę z materiałów pochodzących w dużej mierze z recyklingu.

Podsumowując

Oświetlenie LED może być wykorzystywane na wiele różnych sposobów. Dzięki szerokiej gamie kolorystycznej, bez problemu znajdziemy rozwiązanie, które będzie pasować do naszego ogrodu czy wnętrza. Decydując się na oświetlenie tego typu, zyskujemy nie tylko walory estetyczne, ale i oszczędność kosztów eksploatacyjnych.

1 thought on “Co warto wiedzieć o oświetleniu LED?”

  1. Witam, oświetlenie led zrewolucjonizowało pojęcie oświetlenie domu. Taśmy led mogą być świetnym sposobem na dekorację. Do tego takie oświetlenie jest tańsze i pobiera mniej energii.

Leave a Comment