W chwili obecnej wiele nowych materiałów zastępuje tradycyjne rozwiązania. Jest to spowodowane lepszymi właściwościami owych rozwiązań oraz ich trwałością. Prawdziwą rewolucją są tworzywa sztuczne takie jak chociażby polimery, które są powszechnie wykorzystywane praktycznie we wszystkich sektorach przemysłu. Charakteryzują się one podobnymi właściwościami wytrzymałościowymi w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami takimi jak metale, ale posiadają dużo mniejszą masę własną.

Właściwości mechaniczne poliwęglanu

poliwęglan kanalikowyDzięki temu możliwe jest tworzenie skomplikowanych konstrukcji w oparciu o wytrzymałe i lekkie tworzywo. Tego typu rozwiązania są coraz częściej wykorzystywane w motoryzacji czy chociażby w kosmonautyce. Wracając do spraw przyziemnych tego typu materiały świetnie sprawdzą się również w codziennych zastosowań na przykład w rolnictwie. W gospodarstwie rolnym często bowiem można się spotkać ze szklarniami, w których uprawiane są warzywa potrzebujące stałych warunków temperaturowych i wilgotności. Tradycyjna szklarnia jak sama nazwa wskazuje jest zbudowana z płyt szklanych, które zapewniają odpowiednie warunki. Szkło jednak jest bardzo podatne na wszelkiego typu uszkodzenia mechaniczne oraz stosunkowo drogie. Dobrą alternatywą może być poliwęglan kanalikowy, który posiada szereg zalet w stosunku do szkła. Przede wszystkim materiał ten posiada znacznie większą wytrzymałość na uszkodzenia powstałe w wyniku uderzeń. Szacuje się, że jest on kilkaset razy bardziej wytrzymały na tego typu uszkodzenia w stosunku do szkła co czyni go praktycznie niezniszczalnym. Poliwęglan kanalikowy charakteryzuje się również małą masą własną co jest dużą korzyścią szczególnie jeśli duże płyty są umieszczone na konstrukcjach nośnych.

Charakteryzuje się on również dużą przezroczystością co umożliwia jego zastosowanie właśnie w takich obiektach jak szklarnie. Materiał ten jest powszechnie wykorzystywany w budownictwie ze względu na świetną kombinację swoich właściwości. Oprócz dużej odporności na uderzenia, małej masie własnej, przezroczystości jest on również odporny na warunki atmosferyczne oraz posiada dobre właściwości termoizolacyjne. Jak widać na powyższym przykładzie niektóre z klasycznych rozwiązań mogą być zastosowane przez nowoczesne materiały konstrukcyjne.