Zasłony niezbędne w nowoczesnych domach

Cechą charakterystyczną współczesnego budownictwa są powierzchnie szklane, czyli dużych rozmiarów drzwi i okna. Jest to uzasadnione koniecznością doświetlenia i  docieplenia wnętrz. Miejska zabudowa staje się coraz bardziej gęsta i wielkość otworów okiennych i szklane drzwi mają istotne znaczenie w oświetlaniu pomieszczeń.  Jednak nie zawsze takie rozjaśnione wnętrza są pożądane.

Kiedy i jak zasłonić okna?

automatyczne zasłonyOczywiście, aby ograniczyć nadmiar naświetlenia i nasłonecznienia pomieszczeń instalujemy zasłony. System funkcjonowania zasłon i ich jakość zależy od wielkości pomieszczenia, które ma być osłaniane.  W dużych salach i pokojach instaluje się automatyczne zasłony.  Zasuwają się one i rozsuwają  za pomocą silnika elektrycznego,  sterowanego pilotem lub wyłącznikiem na stale zamontowanym w ścianie. Silnik elektryczny jest integralna częścią karnisza, dlatego przed podjęciem decyzji o jego zakupie, konieczna jest wiedza o zasłonach, które na nim zawisną. Chodzi tutaj nie tylko o rozmiar, ale przede wszystkim o wagę i rodzaj tkaniny. Te parametry warunkują  rodzaj karnisza i silnika. Chodzi tutaj o jego moc i zasięg. Ciężkie, typowo zasłonowe tkaniny, lepiej się układają, ale wymagają użycie silnika o znacznej mocy, a w razie awarii silnika ich przesuwanie będzie bardzo utrudnione. Rekomendowane a tkaniny lekkie, typu muślin, które nie przepuszczają światła, można je gęsto upiąć , zachowując naturalną zwiewność. Karnisze z silnikiem muszą być bardzo dokładnie dopasowane do otworu okiennego lub futryny, co gwarantuje ich bezawaryjne funkcjonowanie. W przypadku doboru tkaniny zasłonowej, oprócz jej rodzaju i jakości, ważna jest kolorystyka i wzornictwo. Te elementy muszą współgrać z kolorystyką i wystrojem wnętrza, a także jego przeznaczeniem. Mamy tkaniny zasłonowe przeznaczone do wnętrz mieszkalnych, a obok  do wnętrz biurowych.

Te drugie muszą również gwarantować przyciemnienie, bo zebraniom w tych salach zwykle towarzyszą pokazy slajdów  lub filmów. Karnisze elektryczne do automatycznych zasłon najlepiej zamawiać przez Internet. Można tutaj skontaktować się bezpośrednio z producentem, dokonać właściwego pomiaru i wyboru. Ponadto można zamówić fachowy montaż tych karniszy, dzięki czemu uzyska się efekt niezawodnej pracy.