Zalety budowy studni głębinowej

 

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu na terenach wiejskich studnie były bardzo popularne. Były to jednak studnie kopane, które należą do studni płytkich. Znacznie większe możliwością dają studnie wiercone, które w tamtych czasach były rzadkością. Ktoś może zapytać, po co komu studnia, skoro teraz nawet na większości terenów wiejskich jest dostęp do kanalizacji. Rzeczywiście kanalizacja to bardzo duża wygoda, ale trzeba pamiętać, że woda użytkowa kosztuje i z roku na rok jest coraz droższa.

Studnie głębinowe zapewniające wodę pitną

studnia głębinowa - wrocławMaleją również zasoby wody pitnej, ponieważ mamy do czynienia z bardzo dużą suszą. Klimat się zmienia, przez co złoża wód również maleją. Dlatego warto zainwestować i sprawić sobie własne źródło wody pitnej. Oczywiście nie wszędzie można zainstalować studnię głębinową. Na początku konieczne jest wykonanie odpowiednich pomiarów i badań hydrogeologicznych. Otóż studnia na pewno nie może znajdować się w pobliżu oczyszczalni ścieków, również oczyszczalni przydomowych, w których ścieki trafiają tak naprawdę do podłoża (choć są oczywiście oczyszczane). Warto postawić na rozwiązanie, jakim jest studnia głębinowa – wrocław jako duże miasto ma w tym zakresie sporo do zaoferowania, ponieważ istnieje wiele firm, które oferują zaprojektowanie i wiercenie studni głębinowej. Dlaczego studnia głębinowa jest lepsza od studni kopanej? Tu odpowiedź jest prosta. Im głębiej tym złoża wody podziemnej są większe i czystsze. Woda musi przedostać się przez wiele warstw geologicznych, a przedostając się przez nie, jest filtrowana. Z podłoża do wody trafiają składniki zdrowotne takie jak makro i mikroelementy. Poza tym taka studnia jest głęboka, co oznacza, że ryzyko zanieczyszczenia wody w studni głębinowej jest naprawdę znikome. Wodę ze studni głębinowej można wykorzystywać w różnych celach.

Nierzadko właściciele decydują się na zakup pompy i umieszczenie jej na dnie studni. Taka pompa łączona jest z gospodarstwem domowym i jedynym kosztem jest koszt prądu elektrycznego, który zasila pompę. Takie połączenie sprawia, że wodę ze studni głębinowej możemy używać w gospodarstwie domowym. Może służyć jako woda do picia, prania, gotowania, toalety i znacznie więcej. Można też wykorzystywać wodę na zewnątrz np. do podlewania roślin w ogrodzie przy domu jednorodzinnym.