Zaawansowany kurs pilotów komercyjnych

 

Latanie było marzeniem wielu młodych ludzi, aczkolwiek prawdziwym wyzwaniem okazywało się zdobycie licencji pilota komercyjnego samolotu pasażerskiego. Był to bodaj najtrudniejszy poziom licencji do zdobycia, aczkolwiek upoważniał do pilotowania największych maszyn pasażerskich na trasach międzynarodowych. Kursy, przygotowujące pilotów do takich zadań były więc odpowiednio obszerniejsze, i zawierały materiał który nie był przekazywany na kursach dla pilotów samolotów cywilnych.

Kurs dla pilota samolotu pasażerskiego

kurs pilota samolotuSamoloty pasażerskie zabierały na pokład często ponad sto osób, a największe jednostki mogły przewozić nawet i czterysta. Bezpieczne dotarcie do miejsca przeznaczenia było odpowiedzialnością pilota, dlatego kurs pilota samolotu zawierał w sobie bardzo dokładny i ekstensywny segment, poświęcony kwestiom bezpieczeństwa i zachowania w trakcie wystąpienia awarii czy wypadku w trakcie lotu. Kwestie bezpieczeństwa wykładane były niemal zawsze przez doświadczonych pilotów, często już emerytowanych, mających ogromne doświadczenie z wieloma rodzajami maszyn latających, i posiadających wiedzę z pierwszej ręki o niemal każdej sytuacji zagrożenia, jaka mogła wystąpić w trakcie lotu. Owe wykłady były najczęściej połączone z treningiem na nowoczesnych symulatorach lotów, podczas którego instruktorzy symulowali powstanie awarii w trakcie lotu i opisywali sposoby na ich uniknięcie, czy też najbezpieczniejsze wyjście z sytuacji. Znajomość przyrządów pokładowych i układów nawigacyjnych była również jednym z głównych tematów, i wykładana była razem z zagadnieniami dotyczącymi oznaczeń i pojęć używanych w komunikacji powietrznej.

Jako że większość dużych samolotów pasażerskich polegała głównie na przyrządach nawigacyjnych, ich znajomość i umiejętność płynnej obsługi, połączona z dobrymi zdolnościami językowymi i komunikacyjnymi była niezbędna do przeprowadzenia prawidłowego lotu. Przed zakończeniem szkolenia, każdy kursant musiał również odbyć stosowne badania lekarskie, zaświadczające o zdolności, lub jej braku, do pilotowania maszyny na dużych wysokościach. Po ukończeniu kursu i otrzymaniu zaświadczenia od lekarza lotniczego, każdy nowy pilot mógł rozpocząć karierę w jednej z linii lotniczych lub zająć się lotami rekreacyjnymi.