Z rębakiem utrzymaj porządek w ogrodzie

Lata temu prace w ogrodzie wymagały od nas nie lada wysiłku, a większość robót wykonywana była siłą ludzkich mięśni. Dziś natomiast mamy ogromne zaplecze rozmaitych urządzeń, które dbają o to, aby praca w ogrodzie była czystą przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Jednym z niezmiernie przydatnych urządzeń w każdym ogrodzie jest rozdrabniacz do drewna, który pomoże uporać się ze stosem gałęzi i pędów powstałych w wyniku corocznego przycinania drzew i krzewów.

Cechy dobrego rębaka

rębak do drewnaO ile właściciele maleńkich ogródków z miniaturowymi roślinami, rabatami kwitnących, jednorocznych nasadzeń, oraz wolno rosnącymi krzewami, nie muszą martwić się o zagospodarowanie odpadów organicznych pochodzących z ich własnego ogródka po corocznych porządkach, o tyle właściciele większych ogrodów i sadów owocowych są w odmiennej sytuacji. Są ogrody, które każdego roku wymagają solidnych porządków, w formie przycinania drzew, formowania krzewów, zagęszczania żywopłotów itp. To wszystko generuje niemałą ilość pozostałości, odpadów, które trzeba w jakiś sposób wykorzystać, lub się ich pozbyć. Jednym ze sposobów jest prosty w użyciu rębak do drewna, który bez żadnego wysiłku z naszej strony przerobi nagromadzone gałęzie na zrębki o długości kilku centymetrów, a te z kolei możemy wykorzystać np. jako ściółka do roślin. Rębak do drewna to urządzenie bardzo przydatne w wielu ogrodach, zarówno tych średniej wielkości, jak i tych ogromnych, z dużą ilością nasadzeń. Pamiętajmy jednak, aby urządzenie to dostosować do naszych potrzeb. Na co zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim należy wybrać sposób zasilania, który najbardziej nam odpowiada. Rębaki spalinowe sprawdzą się wszędzie tam, gdzie mamy utrudniony dostęp do źródła prądu. Pamiętajmy jednak, że pracują nieco głośniej od modeli elektrycznych, więc warto ustawić urządzenie w odpowiedniej odległości od zabudowań, tak, aby nikomu nie doskwierał hałas. Modele elektryczne natomiast nie generują takiego hałasu, jednak ograniczone są koniecznością dostępu do prądu.

Zwróćmy uwagę także na funkcje dodatkowe urządzenia, takie jak bieg wsteczny, który umożliwi wyjęcie z maszyny zablokowanej gałęzi. Pomocna jest także funkcja automatycznego zatrzymywania się maszyny w razie zablokowania przez zbyt gruby konar. Pojemność kosza na zrębki, oraz dobrej jakości koła do łatwego przemieszczania urządzenia, to także istotne elementy, które będą odpowiadać za przyjemną obsługę maszyny podczas pracy.