Z czego i jak wybudować garaż?

garaż

Każdy właściciel samochodu przywiązuje dużą uwagę, by odpowiednio zabezpieczyć go przed kradzieżą czy niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest budowa garażu, wiele osób zastanawia się jakich materiałów użyć, oraz jak go wyposażyć tak by był jak najbardziej funkcjonalny.

Stabilna konstrukcja

garaż murowanyPierwszą rzeczą o której musimy pomyśleć planując budowę garażu, jest wybór odpowiedniej jego lokalizacji. Powinna ona być dobrze przemyślana tak aby gotowy garaż nie zabierał miejsca  na naszym podwórku, oraz by odpowiednio komponował się z resztą zabudowań. Gdy wybierzemy już najlepszy wariant jego lokalizacji pora abyśmy wybrali odpowiedni budulec z którego zostanie wykonana jego konstrukcja. Najpowszechniejszym budulcem jest cegła, takie rozwiązanie pozwoli na dodatkowe ocieplenie naszego garażu , a także na wyposażenie go w niezbędne narzędzia ułatwiające podstawowe naprawy naszego auta. Na podstawie informacji z portalu www.budownictwo.abc.com.pl decydując się na takie rozwiązanie warto pamiętać o dopełnieniu wszystkich formalności takich jak :

  • pozwolenie na budowę/zgłoszenie budowy,
  • wykonanie projektu budowanego garażu,
  • zaświadczenie o przyłączeniu energii elektrycznej.

Kiedy mamy już załatwione wszystkie formalności, możemy rozpocząć poszukiwania ekipy budowlanej która wykona nasze zlecenie. Warto także wspomnieć, iż budowa murowanego garażu umożliwi nam zaplanowanie go w taki sposób aby móc wygospodarować dodatkowe pomieszczenia gospodarcze.

Popularne konstrukcje

garaż metalowyCoraz więcej osób pomimo możliwości pozwalających na postawienie murowanego garażu, decyduje się ustawienie garażu blaszanego. Takie garaże metalowe posiadają wiele zalet między innymi są łatwe w ustawieniu zazwyczaj nie wymagają załatwienia formalności związanych z jego budową. Te i wiele innych argumentów sprawiają, że blaszaki coraz częściej zastępują tradycyjne garaże murowane. Budowa a raczej ustawienie takiego garażu nie wymaga mozolnych przygotowań ani ściągania specjalistycznego sprzętu budowlanego. Montażem metalowego garażu  zajmują się specjalistyczne firmy zajmujące się ich sprzedażą. Na portalu portalbudowa.pl możemy przeczytać, że posiadają one odpowiedni do tego sprzęt pozwalający w szybki sposób na montaż jego konstrukcji we wskazanym przez klienta miejscu. Jedyną rzeczą którą musimy zrobić jest odpowiednie przygotowanie gruntu na którym ma stanąć nasz garaż. Szukając odpowiedniej firmy zajmującej się produkcją i sprzedażą garaży blaszanych warto zwrócić uwagę na te ogłaszające się na terenie województwa Łódzkiego, cieszące się dużym zaufaniem swoich klientów.

Nowoczesny design

nowoczesny garażWspółczesne osiedla domków jednorodzinnych przypominają idealnie skomponowaną całość, dotyczy to także znajdujących się przy nich wiat garażowych zastępujących tradycyjne a także blaszane garaże. Najczęściej stanowią integralną część bryły całego domu, dzięki czemu zyskujemy oprócz miejsca na zaparkowanie samochodu przedłużenie werandy naszego domu. Dość popularne stają się także wiaty samochodowe ustawiane w określonej odległości od domu. Mogą one stanowić jeden z elementów wystroju naszej działki, zwłaszcza gdy zdecydujemy się na wykonanie ich z naturalnego drewna. Należy pamiętać o odpowiednim zakotwiczeniu takiej wiaty w gruncie, w przeciwnym wypadku może ona zostać zniszczona przez silne podmuchy wiatru w czasie burz. Odpowiednio wykonana wiata garażowa stanie się gustownym elementem przestrzeni wokół naszego domu.

 Czas na wykończenie

lamy ledMając gotowy garaż pora pomyśleć, o jego odpowiednim wykończeniu i wyposażeniu w niezbędne akcesoria. Podstawowym elementem o który powinniśmy się zatroszczyć jest jego oświetlenie. Oświetlenie garażu zapewni nam komfort jego użytkowania a także pozwoli na wykonanie podstawowych napraw samochodu przy odpowiednio dobranym świetle. Chcąc aby nasz garaż był oświetlony w profesjonalny sposób powinniśmy zdecydować się na wybór rozwiązania jakim jest oświetlenie przemysłowe LED. Zapewni ono odpowiednią barwę światła dopasowaną do tego typu pomieszczeń. Takie oświetlenie pozwoli nam na wykonywanie w nim różnych czynności i napraw wymagających dużej precyzji i odpowiedniej ilości światła. Pozostałymi elementami, w które warto wyposażyć swój garaż są wszelkiego rodzaju regały i szafki umożliwiające przechowywanie różnych przedmiotów i narzędzi, oraz ich odpowiednie zabezpieczenie.

 

Podsumowując

Chcąc zbudować garaż musimy się zastanowić nad wieloma szczegółami, dotyczącymi jego rozmiaru kształtu czy budulca z jakiego zostanie wykonany. Warto jednak pamiętać, że dobrze zbudowany garaż może stać tylko miejscem w którym zaparkujemy samochód czy przechowamy różne rzeczy ale także ozdobą naszej działki.   

1 thought on “Z czego i jak wybudować garaż?”

  1. Blaszane garaże, może perfekcyjnie nie chronią auta przed mrozem, ale na działce są praktyczniejsze. Zawsze można taki obiekt łatwo przetransportować czy rozebrać a do tego nie potrzeba na niego pozwolenia na budowę.

Leave a Comment