Wytłaczarka do produkcji folii

Na każdym kroku życiu człowieka towarzyszą tworzywa sztuczne. Jedną z najbardziej popularnych grup są folie, których używa się zarówno w domach jak i firmach specjalizujących się w różnego typu usługach.. W prawie każdym mieszkaniu znajdziemy reklamówkę foliową albo folię do pakowania żywności. Nic więc dziwnego, że tego typu tworzyw sztucznych produkuje się bardzo wiele. Zakłady przetwórstwa tworzyw sztucznych pracują często całą dobę, aby zaspokoić zapotrzebowanie na ten materiał.

Urządzenia do produkcji folii

wytłaczarki do foliiW zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, powinniśmy odpowiednio dobierać urządzenia, które pomagają człowiekowi przy produkcji folii. Istnieje bardzo wiele procesów technologicznych i maszyn, które doprowadzą nas do finalnego efektu, jednak najbardziej popularne są wytłaczarki do folii. Według badań, ponad połowa zapotrzebowania na ten materiał jest produkowana właśnie za pomocą wytłaczania. Wywołuje to bardzo duże zapotrzebowanie na wytłaczarki oraz serwisowanie tych urządzeń. Proces pracy tej maszyny nie jest wcale skomplikowany. Do wytworzenia cienkiej folii z tworzywa sztucznego potrzebujemy odpowiedni granulat, który wsypujemy do odpowiedniego leja. Wióry lub granulat z tworzywa jest dalej transportowany do specjalnego bębna, który cały czas jest w ruchu. Ma to na celu wymieszanie składników (jeśli chcemy uzyskać folie barwioną do leja wsypujemy również dodatki barwiące itp.). Kiedy składniki będą już odpowiednio połączone, zostaje uruchomione grzanie. Temperatura ma spowodować roztopienie tworzywa i po uzyskaniu jednolitej konsystencji, cała mieszanka trafia do głowicy. Zadaniem głowicy jest formowanie folii. Jest to bardzo precyzyjne urządzenie, dzięki któremu uzyskujemy odpowiedni kształt i grubość foliowych opakowań. Zaraz z głowicy uformowane tworzywo przechodzi przez układ chłodzący. Celem tego etapu procesu produkcji jest to, żeby materiał stężał i uzyskał odpowiednią strukturę. Gotowa taśma, która została wytłoczona przez maszynę, zostaje nawinięta na rolki i trafia do sklepów lub dalszej obróbki.

Sterowanie wytłaczarka jest możliwe dzięki panelowi sterującemu. Jest to małe centrum zarządzania, które pokazuje nam, w jaki sposób przebiega odbywający się właśnie proces produkcyjny. Ze względu na taśmowy sposób powstawania folii, proces ten jest ciągły. Wyłączenie maszyny na dłuższą chwilę, może spowodować zastygnięcie tworzywa, a co za tym idzie zapchanie głowicy. Właśnie dlatego zakłady produkujące file z tworzyw sztucznych działają dwadzieścia cztery godziny na dobę.