Wyposażenie sklepu zoologicznego

sklep zoologiczny

Sklep zoologiczny na dzień dzisiejszy to całkiem dobry pomysł na własny biznes. Wynika to z tego, że zapotrzebowanie na wszelkiego rodzaju akcesoria czy karmy dla zwierząt jest obecnie naprawdę duże. Jak jednak powinien być wyposażony sklep zoologiczny i co o jego prowadzeniu warto wiedzieć? Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić  w tym artykule. 

Sklep zoologiczny – jak założyć?

sklep zoologicznyIlość formalności związanych z założeniem sklepu zoologicznego zależy przede wszystkim od tego jaki sklep będzie posiadał asortyment. Według informacji z artykułu na portalu www.biznes-firma.pl na wstępie konieczne będzie zarejestrowanie go i określenie prawnego sposobu jego działania. Sklep zoologiczny może być zgłoszony zarówno jako działalność jednoosobowa jak i jak spółka, wybór jednak wpłynie na to jakie będą obowiązki rejestracyjne, jak będą wyglądać rozliczenia podatkowe w jaki sposób będzie musiała być prowadzona księgowość itd. Dodatkowo, jeśli sklep zoologiczny będzie zajmował się się handlem żywymi zwierzętami musi on spełniać warunki zawarte w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 o ochronie zwierząt.Treść tego rozporządzenia zawiera ogólne wymogi odnośnie warunków przechowywania przechowywania zwierząt, których właściciel sklepu musi dopełnić, w innym wypadku w razie kontroli grożą mu kary w tym nawet zamknięcie sklepu. Dodatkowo, jeśli sklep zajmuje się także wysyłką żywych zwierząt musi on dopełnić kolejnych warunków związanych z transportem zwierząt. W tym wypadku konieczne jest posiadanie odpowiedniego pojazdu dostosowanego do transportu zwierząt, jego stan musi zatwierdzić powiatowy lekarz weterynarii. Należy także zaznaczyć, że prowadzenie tego typu sklepu objęte jest nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej.

Asortyment sklepu zoologicznego – jak powinien wyglądać?

Przy zakładaniu i prowadzeniu sklepu zoologicznego bardzo ważne jest to by odpowiednio dobrać asortyment sklepu. Co powinno znaleźć się w jego składzie? Można by tu wskazać takie rozwiązania jak:

 • karmy suche różnych producentów,sklep zoologiczny
 • karmy mokre różnych producentów,
 • witaminy dla zwierząt,
 • szampony i kosmetyki pielęgnacyjne,
 • akcesoria pielęgnacyjne,
 • preparaty na pchły,
 • legowiska,
 • transportery,
 • akwaria, klatki
 • zabawki,
 • smycze, obroże.

Oferta powinna być odpowiednio urozmaicona, powinny znaleźć się w niej np. różne karmy tak bezzbożowa karma dla kota jak i te popularne i tanie karmy. Podobnie w przypadku karm dla psów na stanie sklepu powinna być wysokiej jakości karma bezzbożowa dla psa jak i te tańsze karmy, dzięki temu każdy klient będzie mógł znaleźć rozwiązanie dostosowane do swoich możliwości i oczekiwań. By uatrakcyjnić ofertę warto pomyśleć o uzupełnienie jej np. o produkty dla gołębi. Nie koniecznie musi być to wszystko dla gołębi, jednak podstawowe rozwiązania na pewno znajdą nabywców i tym samym poszerzą krąg odbiorców do których jest skierowana oferta sklepu.

Wyposażenie sklepu – o czym należy pamiętać?

sklep zoologicznyPrzy zakładaniu sklepu bardzo ważne jest nie tylko to by skompletować odpowiedni asortyment, ale także i to by sam sklep – lokal odpowiednio wyposażyć. Jeśli chodzi o wyposażenie sklepów zoologicznych to powinny się tu znaleźć takie rozwiązania jak stojaki metalowe, czy regały, które dodatkowo powinny być przynajmniej w części wyposażone w system zawieszek umożliwiający ekspozycje takich towarów jak obroże, smycze czy szczotki dla zwierząt. Regały mogą być zarówno przyścienne jak i w formie gondoli, wszystko zależy od ułożenia sklepu i jego wielkości. Ważne jest to by regały były wykonane z trwałych materiałów, a ich powierzchnia była właściwie zabezpieczona. Dodatkowo należy pamiętać o szklanych stojakach połączonych z plastikowymi pojemnikami, które umożliwią sprzedaż karmy na wagę. Ostatnim rozwiązaniem, które obowiązkowo musi się znaleźć w sklepie jest lada sklepowa przy której będzie kasa.

Wyposażenie sklepu zoologicznego z żywymi zwierzętami

sklep zoologicznyNa www.biznes.gov.pl można przeczytać, że w przypadku, gdy sklep zoologiczny ma zajmować się również sprzedażą żywych zwierząt konieczne będzie jego dodatkowe wyposażenie. Na wstępie jednak należy zaznaczyć, że konieczne jest zdobycie pozwoleń na sprzedać zwierząt i ich przetrzymywanie. Dodatkowo w przypadku zwierząt egzotycznych konieczne jest także posiadanie dokumentów, które to będą potwierdzać to, że pochodzą one z legalnego źródła. W zależności od gatunku zwierząt oferowanych przez sklep, konieczne będzie wyposażenie go w rozwiązania umożliwiające ich bezpieczne przechowywanie oraz zapewniających im właściwe warunki. Konieczne będzie także wygospodarowanie dostatecznie dużej ilości miejsca umożliwiającej zorganizowanie stanowisk dla zwierząt.

Podsumowując temat

Założenie sklepu zoologicznego zasadniczo nie należy do szczególnie skomplikowanych, W praktyce należy liczyć się z tym, że jeśli będziemy chcieli zajmować się również sprzedażą zwierząt może się to okazać zdecydowanie bardziej problematyczne. Niemniej w każdym przypadku ważną rolę odgrywa odpowiednie wyposażenie sklepu i przygotowanie bogatego asortymentu, który pomoże nam w pozyskaniu klientów.

Leave a Comment