Wielkość szamba powinna zostać dostosowana do tego, jak wiele osób zamieszkuje dom. Na tej podstawie, a także na tym, jak rozległa będzie w nim sieć kanalizacyjna i z ilu źródeł ścieki mają napływać, oszacować można wielkość zbiornika, który będzie potrzebny. W przypadku wyjątkowo dużej produkcji ścieków warto zastanowić się nad szambem wielokomorowym.

Rodzaje szamb wielokomorowych

szamba betonowe dwukomoroweW celu określenia, jaka pojemność szamba będzie wymagana w przypadku konkretnego gospodarstwa domowego, warto zwrócić się do profesjonalnych firm. Na podstawie ilości mieszkańców i przewidywanego zużycia wody, pomogą one przewidzieć ilość ścieków. Dzięki temu dobrać będzie można odpowiedni kształt oraz pojemność zbiornika. Warto jest wtedy rozważyć szamba betonowe dwukomorowe. Ich pojemność jest dużo większa niż tych, które posiadają jedną komorę. Większe szambo wymaga rzadszych wywózek ścieków. Nie jest więc tak uciążliwe i generuje niższe koszty usług firm transportujących je do oczyszczalni. Wielokomorowy zbiornik pozwoli także uniknąć wybicia zawartości w razie, gdyby zużycie wody w domu się zwiększyło, lub nastąpiły długie, obfite opady deszczu. Będzie on też bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku, kiedy ścieki odprowadzane mają być z kilku różnych budynków. Nie tylko szambo takie zapewni lepsze podpięcie pod instalację, ale też będzie w stanie pomieścić wszystkie nieczystości.

Szamba wielokomorowe znajdują swoje zastosowanie w dużych gospodarstwach domowych, które generują ilości ścieków większe niż przeciętnie. Mogą one też służyć do składowania nieczystości z kilku różnych budynków, nie tylko dzięki pojemności, jak też łatwości podłączenia. Ponadto obniżają one koszta usług firm wywozowych, gdyż można korzystać z nich o wiele rzadziej.