Ważny gość weselny – fotograf

Ślub to jeden z najważniejszych momentów w życiu człowieka, dla wielu z nas wręcz najważniejszy. W tym dniu chcemy mieć przy sobie bliskich, by dzielili nasze szczęście, panie marzą o najpiękniejszej białej sukni z welonem, panowie wkładają najlepszy garnitur i obowiązkowo muszkę. Nic dziwnego, że chcemy uwiecznić takie chwile, by lepiej je zapamiętać i móc do nich wracać w przyszłości.

Kto będzie idealnym fotografem ślubnym?

fotograf ślubnyFotografia ślubna jest jedną z najpopularniejszych usług fotograficznych. Już od wielu lat nasi przodkowie robili sobie pamiątkowe fotografie w dniu ślubu. Zdjęcia te znajdowały później swoje zaszczytne miejsca na ścianach i w albumach, stanowiąc cenną pamiątkę dla przyszłych pokoleń. Dziś również nie wyobrażamy sobie wesela bez zdjęć. Fotograf ślubny jest obowiązkowym gościem na każdej uroczystości tego typu. Ma on za zadanie uwiecznić parę młodą w tym jakże ważnym dniu, ich rodzinę i zaproszonych gości. Osoba taka musi przede wszystkim znać się dobrze na fotografii, mieć zmysł artystyczny, umieć dostrzegać to, co warte uwiecznienia, ale też być kreatywną i kontaktową. Wydawać by się mogło, iż praca fotografa ślubnego to sama przyjemność. Odwiedza on różne wesela, poznaje ludzi, praca nie wymaga od niego – na pierwszy rzut oka – długich lat studiów, a jedynie talentu i odpowiedniego sprzętu. Pamiętajmy jednak, iż taka osoba pracuje przez długie godziny bez odpoczynku, a przede wszystkim nie może z góry zaplanować, co się wydarzy i z kim będzie musiała współpracować.  Współcześnie ślubne sesje fotograficzne niekiedy szokują oglądającego oryginalnością, treścią lub formą. Pary młode mają różne wizje swojego wymarzonego ślubu i zdjęć, a zadaniem fotografa jest sprostać oczekiwaniom przyszłych małżonków. Nie dajmy się więc zwieść – ta praca w niczym nie przypomina sielanki. Fotograf musi być przygotowany na różne sytuacje, odporny na stres i gotowy na spontaniczne działania. Wtedy daje gwarancję, iż wszystko pójdzie zgodnie z planem i marzeniami młodych, choćby tymi najbardziej oryginalnymi. Sesja zdjęciowa w sercu Bieszczad, na wieży ratusza miejskiego, w leśnej głuszy czy centrum ruchliwej metropolii – dla prawdziwego fachowca i pasjonata tego zawodu żadna z tych propozycji nie jest straszna.

Fotografie ślubne mają nam przypominać najszczęśliwsze chwile w życiu. Ważne jest, by były zrobione w odpowiedni sposób, a zatem przez fotografów znających tajniki swej profesji. Fotograf ślubny to może trochę niedoceniany, ale jednak bardzo ważny uczestnik uroczystości. Jego rola – uchwycenie i uwiecznienie szczęścia – trudna jest do przecenienia.