Usługi wideofilmowania na polskim rynku

Wśród sposobów utrwalania ważnych rodzinnych wydarzeń, obok oczywiście form piśmienniczych, najstarsze są te związane z fotografią. Od lat uwielbiamy fotografować różne istotne dla nas uroczystości takie jak: urodziny, imieniny, śluby, pierwsze komunie święte. Swoistym rozszerzeniem uwiecznienia niezwykłych dla nas chwil jest stworzenie ich zapisu cyfrowego. Z roku na rok coraz więcej konsumentów decyduje się na zamówienie nie tylko fotografa, ale także kamerzysty.

Jaki pakiet usług wideofilmowania wybrać?

wideofilmowanieOczywiście, jeżeli mamy odpowiedni sprzęt i posiadamy pewne umiejętności, możemy zdecydować się na to, aby samemu nakręcić jakiś filmik. Pamiętajmy jednak, że nawet profesjonaliści wolą często wynająć kogoś, kto nakręci dla nich film z ważnych momentów ich życia. Na polskim rynku możemy znaleźć wiele różnorakich ofert wykonywania pamiątkowych filmików. Jak dokonać wyboru? Wszystko zależy w dużej mierze od tego, jaką uroczystość chcemy uwiecznić za pomocą wideofilmowania. Najczęściej tego typu usługi są zamawiane z okazji ślubów. Należy przede wszystkim pamiętać o tym, że wideofilmowanie mszy świętej w kościele lub w innej świątyni wymaga od operatora kamery przejścia specjalistycznego szkolenia, podczas którego dowie się on, w jakich momentach i co może filmować oraz jak powinien zachowywać się (m.in. z jakich miejsc może nakręcać materiał). Oczywiście kamerzystów może być wielu. Wszystko zależy w dużej mierze od naszych wymagań oraz funduszy, którymi dysponujemy. Pamiętajmy jednak, że w dzisiejszych czasach często nie potrzeba dwóch operatorów kamery. Wystarczy, aby jeden operator nakręcał materiał odpowiednim sprzętem. W ten sposób dochodzimy do niezwykle ważnej kwestii, jaką jest wybór odpowiedniej kamery. Przeważnie firmy zajmujące się usługami wideofilmowania proponują swoim klientom jedną z dwóch usług. Pierwsza zakłada filmowanie wydarzenia dwoma lustrzankami, zaś druga jedną kamerą full HD. Warto także zaznaczyć, że zazwyczaj istnieje możliwość zamówienia dodatkowego operatora. Wiąże się to przeważnie z dopłatą w wysokości od 1500 zł. do 3000 zł. 

Usługa wideofilmowania w ostatnich latach cieszy się coraz większą popularnością wśród konsumentów. Najczęściej zależy nam na filmowaniu ważnych rodzinnych uroczystości, w szczególności pierwszych komunii świętych oraz ślubów i wesel. Zamawiając tego typu usługę, należy sprawdzić, czy wybrany przez nas operator kamery przeszedł odpowiednie szkolenie z zakresu filmowania uroczystości kościelnych. Musimy także pamiętać o dokładnym przeczytaniu umowy.