Twoja prywatna, mała winnica

Aby produkować i sprzedawać wino w Polsce nie trzeba mieć serii dokumentów i zezwoleń. Niewielkie winnice mogą lokalnie tworzyć wino i je sprzedawać. Jest to bez wątpienia bardzo ciekawy sposób na to, by dorobić sobie pieniądze i rozwijać swoją pasję. Czy zastanawiałeś się kiedyś nad własną winnicą? Być może jest takie wino, które wychodzi Ci najbardziej i smakuje każdemu. Jeśli jest, to warto go sprzedawać.

Jak zacząć z małą, lokalną winnicą?

małe polskie winnicePierwszym krokiem do tego by zacząć jest znalezienie pola, na którym uprawiać będziemy winorośl. Nie potrzebne są Ci hektary. Działka wielkości pięćdziesięciu arów jest zupełnie wystarczająca, aby produkować wino na własne potrzeby. Niezbędna będzie również kadź fermentacyjna. Najlepiej kupić od razu większą, o pojemności tysiąca litrów. Na pewno się przyda. Winogrono, które zbierzesz w trakcie sezonu będziesz od razu składować w takiej kadzi. Przyda się duży garnek do gotowania zalewy z cukru. Małe polskie winnice powinny posiadać także odpowiednie piwnice do składowania wina. Jak już Twój produkt będzie gotowy do picia przelejesz je do butelek. Najlepsze są te z ciemnego szkła, ponieważ wino nie traci w nich swoich naturalnych właściwości. Komplet butelek kupisz w sklepach internetowych. Do tego bardzo ważne korki dębowe. Nie potrzebujesz dodatkowego sprzętu do zakorkowania butelek. Zrobisz to niewielkim młotkiem. W piwnicy powinien być stojak na butelki. Każda butelka wymaga przechowywania do dołu korkiem. Tym sposobem spęcznieje i nie będzie przepuszczał wina. W innym wypadku może spróchnieć i powietrze dostanie się do butelki. Na każdym stojaku musisz przygotować miejsce na oznaczenia. Napiszesz tam konkretny sezon oraz datę zalania butelek. Jeśli chcesz posiadać własne etykiety, miejscowe agencje poligraficzne wykonają Ci je za mniej niż sto złotych. Opłaca się korzystać z miejscowej poligrafii.

Tego typu winiarnie są ozdobą każdej lokalnej społeczności. Turyści przyjeżdżający w ciekawe miejsce chcą mieć pamiątkę. Miejscowe wino najlepiej będzie się do tego nadawało. Picie go za kilka miesięcy przypomni o chwilach, które spędziło się w danym miejscu. Jak widzisz nie potrzeba Ci wiele, aby założyć taką działalność. Jeśli potrafisz robić dobre wino, na pewno dasz sobie radę na lokalnym rynku.