Transport cieczy w przemyśle

Każda z gałęzi przemysłu potrzebuje szybkiego i prostego sposobu na transport materiałów w stanie ciekłym. Z tym zadaniem oczywiście najlepiej radzą sobie pompy przemysłowe, które są w stanie przepompować nawet kilkanaście litrów cieczy w ciągu zaledwie kilku sekund. W zależności od profilu działalności przedsiębiorstwa, stosuje się różnego rodzaju pompy.

Rodzaje pomp przemysłowych

wytrzymałe pompy przemysłoweNiezależnie od przeznaczenia, wszystkie pompy muszą posiadać pewne wspólne cechy. Jedną z najbardziej pożądanych cech jest możliwość łatwego dostępu do środka maszyny, na przykład przez całkowite rozmontowanie jej, w celu dokładnego wyczyszczenia. Zdarza się jednak, że pewnych elementów pompy nie da się całkowicie zdemontować, więc odkaża się je przy pomocy pary wodnej. W przemyśle chemicznym, najlepiej sprawdzają się wytrzymałe pompy przemysłowe odśrodkowe tworzywowe. Często są one wykorzystywane do przetłaczania cieczy o wysokiej lepkości, a do tego o właściwościach żrących, takich jak: kwasy, woda morska z wysoką zawartością soli, ścieki z agresywnymi środkami chemicznymi oraz zasady. W zakładach chemicznych, które nie stosują cieczy o wyżej wymienionych właściwościach, w przemyśle farmaceutycznym, petrochemicznym, energetycznym i wielu innych, stosuje się pompy procesowe. Pompy te mają w swojej konstrukcji wiele zaworów, które pozwalają na dowolne dozowanie przepływających przez nie cieczy. Niestety często ulegają przez to awariom a także zapychają się. Wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba zmiany kierunku przepływu cieczy, stosuje się pompy śrubowe. Pozwalają one na całkowitą kontrolę przepływu cieczy, między innymi dzięki proporcjonalności przepływu do prędkości obrotowej silnika. Pompy zębate najczęściej spotyka się w przemyśle spożywczym, ponieważ służą one do transportu cieczy o różnej gęstości. Sprawdzają się zatem znakomicie w pracy z gorącym tłuszczem, rozpuszczoną czekoladą, kremami i innymi substancjami, które zmieniają swoją konsystencję przy niewielkich zmianach temperatur.

Pompy przemysłowe działają w ten sposób, że wytwarzając odpowiednie ciśnienie, transportują ciecz z jednego punktu, do drugiego. Każda branża przemysłowa rządzi się swoimi prawami, dlatego należy dobrać odpowiednią pompę, do typu wykorzystywanych cieczy. Odpowiednio pielęgnowana pompa, poddawana regularnej konserwacji będzie służyć przez długie lata.