Tkaniny do rekonstrukcji historycznych

 

Rekonstrukcja historyczna, dowolnego okresu, to wymagające hobby. Jednym z największych wyzwań dla każdego rekonstruktora jest zdobycie ubrań zgodnych ze znaleziskami z epoki i pasujących do odtwarzanej postaci – inaczej nosi się ktoś biedny, a zupełnie inaczej osoba z wyższych warstw społecznych. Na taką odzież niezbędne są odpowiednie materiały.

Tkaniny i materiały dostępne w sklepach

materiały tkaniny cenaObecnie w sklepach z tkaninami i hurtowniach dostępne są setki rodzajów materiałów. Dominują wśród nich tkaniny i dzianiny bawełniane, zrobione z włókien sztucznych albo stanowiące mieszankę włókien sztucznych i naturalnych, co szczególnie często zdarza się w przypadku tkanin wełnianych. Mimo tak ogromnego wyboru, nie wszystkie z tych materiałów spełniają kryteria stawiane przez rekonstruktorów: muszą być czyste, czyli bez domieszek, tylko z włókien naturalnych. Wiele osób dodatkowo zwraca uwagę na kolor (wybierają takie, które można uzyskać przy zastosowaniu barwników naturalnych) i splot materiału. Osoby odtwarzające bogatą postać z epoki wczesnego średniowiecza będą bardziej zainteresowane na przykład wełną tkaną w diament niż tą o prostszym splocie. Wśród poszukiwanych tkanin są różne rodzaje wełny i lnu, rzadziej jedwab. Odtwórcy celujący w szesnasty i siedemnasty wiek, oraz okresy późniejsze, szukają także odpowiadającej im bawełny. Jeśli chodzi o dobre dla rekonstruktorów materiały tkaniny cena jest często bardzo atrakcyjna. Trzeba jednak włożyć nieco wysiłku w wybór najlepszego materiału, który będzie pasował na konkretny, odtwarzany okres.

Niektórzy rekonstruktorzy sami uczą się tkać czy farbować materiały, albo kupują tylko te zrobione w całości ręcznie. Są one jednak droższe od tych sklepowych, ze względu na wyższy koszt produkcji. Sklepowe materiały są jednak również bardzo dobrym wyjściem dla każdego, kto jest zainteresowany takim hobby.