Nie mając innego wyjścia, często inwestorzy podczas budowy domu zmuszeni są do postawienia na swojej działce zbiornika na ścieki. Nie jest to idealne rozwiązanie, ponieważ wiąże się z regularnym opróżnianiem, co oczywiście generuje koszty. Koszty te, w porównaniu do innych metod pozbywania się ścieków są dość wysokie, ale wciąż istnieją tereny, na których po prostu nie ma innego wyjścia.

Zbiornik betonowy czy laminat?

szambo betonowePodłączenie do kanalizacji miejskiej to najwygodniejsza metoda utylizacji ścieków, ale na terenach wiejskich na ogół niedostępna. Przyłącze do systemu kanalizacji bywa na niektórych terenach po prostu nieopłacalne. Innym rozwiązaniem może być budowa przydomowej oczyszczalni ścieków, ale niektóre miejscowe urzędy nie chcą wydawać na nią zgody. Wtedy do dyspozycji mamy już tylko szambo, które wymaga regularnego (najczęściej co 2 tygodnie) opróżniania przez firmę asenizacyjną. Koszt jednorazowego opróżnienia zbiornika to około 100 do 200 zł, zależnie od  miejscowości. Na co zwrócić największą uwagę stawiając na działce szambo? Najpierw należy zastanowić się nad jego rodzajem. Do dyspozycji mamy szambo betonowe i zbiorniki z tworzywa sztucznego. Jeśli mowa o zbiorniku betonowym, do wyboru mamy trzy opcje. Szambo betonowe z kręgów, zbiornik betonowy budowany na miejscu, lub też prefabrykowane szambo betonowe. Szambo z kręgów jest stosowane coraz rzadziej, ze względu na to, iż po jakimś czasie, mimo dobrej impregnacji, trudno zachować jego szczelność. Problemy pojawiają się w miejscach łączenia poszczególnych pierścieni. Zbiornik budowany na miejscu jest natomiast idealnym rozwiązaniem przy wymagających działkach, ponieważ może być stworzony wedle własnego projektu (dowolny kształt, dowolna wielkość). Obecnie największym powodzeniem cieszą się zbiorniki prefabrykowane, które przywożone są na miejsce budowy w całości, a ich montaż polega jedynie na opuszczeniu do przygotowanego wcześniej otworu, zamknięciu wiekiem i uszczelnieniu. Gotowy zbiornik, po wyschnięciu kilku warstw impregnatu można zasypać ziemią.

Zbiorniki z betonu mają jedną podstawową zaletę: nie trzeba ich dodatkowo kotwić. Są wystarczająco ciężkie, aby wody gruntowe ich  nie naruszyły, nawet po całkowitym opróżnieniu. Inaczej ma się sprawa w przypadku szamba z laminatu, które ze względu na małą wagę nie zawsze się sprawdza. Który zbiornik wybrać? To zależy od indywidualnych preferencji oraz rodzaju działki.