Szafy pancerne na ekwipunek wojskowy

Broń nie była jedynym elementem wyposażenia który wymagał przechowywania w bezpiecznym miejscu, gdyż podczas wykonywania zadań używaliśmy różnego sprzętu, który niejednokrotnie był o tyle przydatny co delikatny, więc wymagał dodatkowej ostrożności. W większości był to również sprzęt wymagający pozwoleń lub też całkowicie niedostępny dla cywilnych użytkowników i wymagający bardzo wysokiego poziomu zabezpieczeń.

Szafa do składowania sprzętu zastrzeżonego

szafa pancernaWiele elementów wyposażenia, takich jak elektroniczne urządzenia detekcyjne czy też sprzęt noktowizyjny, nie były dostępne dla cywilnych użytkowników, więc musiały być przechowywane zgodnie z obowiązującymi ustawami bezpieczeństwa. Do składowania takowego ekwipunku została więc zastosowana szafa pancerna, z wysokim poziomem zabezpieczenia, posiadająca bardzo wysokie certyfikaty i atesty bezpieczeństwa. Szafy pancerne przypominały konstrukcyjnie sejfy do broni, choć były od nich większe i lżejsze. Nie były również wykonane z równie wytrzymałych materiałów, aczkolwiek sforsowanie drzwiczek bez użycia zabezpieczeń wymagało użycia materiałów wybuchowych o dużej sile rażenia, gdyż stop stali użyty do wykonania zewnętrznej powłoki był w dalszym ciągu niewrażliwy na uszkodzenia mechaniczne, chemiczne, czy wysokie temperatury. Jako że owe szafy były przeznaczone do składowania ekwipunku, wnętrze podzielone było na wygodne półki, tak by każdy element wyposażenia mógł być przechowywany osobno, a jednocześnie dostęp do niego nie był w żaden sposób ograniczony. Półki oddzielone od siebie były wytrzymałą stalową płytą, odporną na wszelkie uszkodzenia, jakie mogły powstać podczas użytkowania szafy.

Zewnętrzne zabezpieczenia stały na bardzo wysokim poziomie, choć z racji zawartości, wymagane było spełnianie znacznie niższych norm ustawowych, więc zamiast bardzo nowoczesnych zabezpieczeń elektronicznych, zastosowano w nich zamek szyfrowy połączony ze zwykłym zamkiem na płaski klucz dostępowy. Bez użycia któregokolwiek z dwóch elementów, wymaganych do otwarcia drzwiczek, dostęp do zawartości był niemożliwy. Szafy te, podobnie jak sejfy na broń, były podłączone do obiektowego systemu alarmowego, natychmiast powiadamiając ochronę obiektu o próbie otwarcia szafy bez posiadania uprawnień.