Sprawna rekrutacja do szkół

Początek nauki maluchów następuje w wieku sześciu lat, gdyż od tego momentu zaczyna się szkoła podstawowa. To ważny moment w życiu każdego dziecka, ale także rodzica, którego zadaniem jest odpowiednie przygotowanie malucha na ten etap. Oczywiście robią to też przedszkola, ale samym wyborem szkoły i załatwieniem formalności, zajmują się rodzice.

Jak wyglądają etapy rekrutacji do szkoły podstawowej?

wczesna rekrutacja do szkoły podstawowej - łódźZdecydowana większość rodziców posyła swoje pociechy do przedszkola, choć nie jest to obowiązkowa placówka. Maluchy uczą się tam wielu nowych rzeczy poprzez zabawę, ale w ostatnim roku, coraz więcej czasu poświęcają na naukę czytania i pisania. Są też mentalnie przygotowywane do nowego etapu, jakim jest szkoła podstawowa, dzięki czemu jest im łatwiej zaakceptować nowe miejsce. Rodzice do wyboru mają szkoły prywatne i państwowe, do których rekrutacja odbywa się w identyczny sposób. W przypadku szkół publicznych, proces rekrutacyjny jest prowadzony za pośrednictwem elektronicznego serwisu edukacyjnego. Obejmuje on wszystkie szkoły podstawowe działające w Polsce, zatem w jednym miejscu dokonuje się wszystkich formalności. Obecnie prowadzona jest wczesna rekrutacja do szkoły podstawowej – Łódź jest miastem, w którym jest ich kilkadziesiąt. Od pierwszego do trzydziestego pierwszego marca, rodzice mogą składać stosowne wnioski, wraz z niezbędnymi dokumentami uzupełniającymi. Mogą na nich zaznaczyć aż trzy szkoły, do jakich chcieliby zapisać swoje dziecko. Nie mniej jednak ostatecznie wybiera się tylko jedną, jeżeli wszystkie zakwalifikują dziecko. Również w tym czasie przeprowadzane są próby sprawności fizycznej kandydatów, które są niezbędne aby się dostać do danej placówki edukacyjnej. Pod koniec kwietnia są podawane listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do danej szkoły podstawowej.

Jak widać rekrutacja do szkoły podstawowej wcale nie jest skomplikowana i nie wymaga wiele wysiłku od rodziców. Nie mniej jednak trzeba wiedzieć, do jakiej szkoły chce się zapisać dziecko, ponieważ niektóre z nich mają określony profil, a inne są ogólne. Zawsze lepiej podać we wniosku więcej niż jedną szkołę, w razie gdyby dziecko nie dostało się do faworyzowanej przez rodziców, gdyż to oszczędza czas na ponowne skłądanie dokumentów.