Jesień oraz końcówka lata to z reguły czas gdy zaczynamy coraz intensywniej rozglądać się za promocjami na materiały opałowe. Nie da się ukryć, że w naszym klimacie ogrzewanie domów jest koniecznością. Niekiedy bywa nawet tak, że już końcem września musimy zaczynać uruchamiać nasze systemy grzewcze. Warto jednak wiedzieć o tym w jakie materiały opałowe warto zainwestować ponieważ może się okazać, że na ogrzewaniu zaoszczędzimy wbrew powszechnej opinii.

Wydajny polski węgiel

węgiel wesołaOgrzewanie w naszym kraju często kojarzone jest ze spalaniem drewna opałowego lub też węgla. Te materiały opałowe swą ogromną popularność zawdzięczają przede wszystkim temu, że podczas ich spalania uwalniane jest bardzo dużo ciepła. Oznacza to, że nasze wizyty w kotłowni wcale nie muszą być zbyt częste. W naszym kraju szczególnie dużą popularnością cieszy się bardzo drobny węgiel Wesoła jest zaś jedną z kopalni, która uchodzi za najlepsze źródło takiego węgla. Często spotkać się można z tym, że taki węgiel określany jest jako ekogroszek. Przedrostek „eko” w tym wypadku nie jest oczywiście przypadkowy. Chodzi o to, że taki drobny węgiel jest poddawany procesom mającym na celu zredukowanie ilości cząsteczek siarki, która jest pierwiastkiem bardzo szkodliwym. Podczas spalania siarki w dużej temperaturze często dochodzi do dodatkowego uwalniania różnych szkodliwych substancji. Natomiast w ekogroszku nie znajdziemy zbyt dużo siarki przez co jest to materiał znacznie bardziej przyjazny naturze niż zwykły węgiel. Dużą zaletą takiego drobnego węgla jest też to, że podczas jego spalania uwalnia się sporo ciepła. Jest to bowiem materiał opałowy o bardzo dużej kaloryczności. Stosowanie ekogroszku początkowo było dość mało popularne i uważano, że inwestowanie w te rozwiązania nie będzie dobrym pomysłem. Wpływ na to w dużej mierze miał fakt, że ekogroszek niezbyt dobrze się spalał w klasycznych kotłach grzewczych.

Najlepszym kotłem do spalania ekogroszku jest kocioł zasypowy wyposażony w automatyczny podajnik materiałów opałowych. Tu jednak należy zaznaczyć, że koniecznie trzeba wybierać tylko te materiały opałowe, które są bardzo skuteczne i jednocześnie ze sprawdzonego źródła. Chodzi tutaj o to, że do Polski trafia często podrabiany węgiel i ekogroszek, który może zaburzać pracę podajników w kotłach.