Skuteczność działania wariografu

Nikt z nas nie lubi być okłamywany, choć jesteśmy prawie codziennie przez różne osoby. Jest to nieuniknione, ponieważ manipulowanie prawdą jest powszechnie stosowane w dzisiejszym świecie. Często z gąszczu informacji ciężko jest wyłuskać prawdę, gdyż jest ona skutecznie otoczona zbędnymi i nieprawdziwymi danymi.

Jak działają wariografy?

wariograf skutecznośćskuteczny wariograf - skutecznośćW życiu codziennym uczymy się rozpoznawać fałsz w naszych rozmówcach na podstawie obserwacji i doświadczenia. Od najmłodszych lat uczymy się oszukiwać oraz przyglądamy się jak robią to inni. Na tej podstawie wypracowujemy sobie mechanizm rozpoznawania kłamstwa, który może być mniej lub bardziej skuteczny. Jednak konfrontując się z osobą, która doskonale zna swoje reakcje i wie jak kamuflować kłamstwo, odczytanie prawdziwych intencji może być trudne. W takiej sytuacji pomocny może być wariograf skutecznośćskuteczny wariograf – skuteczność jego jest oceniana na poziomie około dziewięćdziesięciu pięciu procent. Jest to jeden z najwyższych wyników, dlatego też badanie wariograficzne jest tak bardzo popularne. Każdy z nas może się poddać temu badaniu, gdyż jest ono ogólnodostępne i przeprowadzają je certyfikowani testerzy w Instytucie Badań Wariograficznych. Jego wysoka skuteczność w dużej mierze zależy od sposobu przeprowadzenia badania, ponieważ wariograf rejestruje reakcje fizjologiczne organizmu na bodźce zewnętrzne, którymi są najczęściej emocje. W trakcie zadawania pytań, u osoby badanej pojawiają się różne emocje mające związek z ich tematem. Przeważnie mówiąc prawdę jesteśmy spokojni, natomiast kiedy słyszymy niewygodne pytanie lub takie na które musimy skłamać, to powoduje to nasze zdenerwowanie. Taki stan może się objawiać przyśpieszonym biciem serca czy nadmierną potliwością skóry. Tych reakcji nie widać gołym okiem, ale wariograf bez problemu je rozpozna.

Choć wariograf został wynaleziony i opatentowany wiele lat temu, to do dzisiejszych czasów jest szeroko wykorzystywany. Wynika to przede wszystkim z jego wysokiej skuteczności, która sprawia, że z dużą prawdopodobnością można wykryć ewentualne kłamstwo. Oszukanie reakcji fizjologicznych jest bardzo trudne, dlatego też oszukanie wariografu jest wręcz niemożliwe. Potrafią to jedynie agenci służb specjalnych, ponieważ są szkoleni w tym kierunku.