Rowery górskie dla nowicjuszy

 

Widok roweru sportowego czy górskiego na ulicach nie dziwił obecnie nikogo, gdyż obydwie te odmiany rowerów, niemal identyczne konstrukcyjnie, były używane zamiennie z rowerami szosowymi. Najczęściej były to jednak modele z dość niskiego przedziału cenowego, przystępnego dla rekreacyjnych kierowców rowerów, więc bardzo rzadko pojawiały się na zawodach terenowych i konkurencjach jazdy po terenie ekstremalnym.

Rowery terenowe Kellys

Rowery kellysZawodowcy i uczestnicy rajdów terenowych odradzali używanie najprostszych rowerów górskich w trudnym terenie, gdyż takowe nie były często wystarczająco wytrzymałe, a podzespoły zawodziły w najgorszym możliwym momencie, zazwyczaj zmuszając kierowców do powrotu na linię startu na piechotę. Zamiast modeli prostych, coraz częściej rekomendowane były rowery z wyższej półki, zwłaszcza rowery Kellys, które od jakiegoś czasu były coraz bardziej rozpowszechnione wśród początkujących rowerzystów sportowych i zawodników konkurencji terenowych. Były one idealnymi modelami do wprowadzania nowicjuszy we wszystkie konkurencje terenowe, należąc do najlepszych rowerów w swoim przedziale cenowym, a rekomendowano je głównie ze względu dość niespotykanego systemu przerzutek, mającego trzydzieści dwa biegi zamiast typowych dwudziestu czterech. Tak obszerna możliwość dopasowania obciążenia napędu do pokonywanego terenu pozwalała na łatwiejszą jazdę nawet po bardzo trudnych trasach, ale również czyniła jazdę rekreacyjną znacznie przyjemniejszą. Większość rowerów z serii Kellys posiadało bardzo zaawansowane podzespoły, spośród których najczęściej wymieniano amortyzację siedzeń i przedniego koła, bardzo przydatną podczas jazdy górskiej oraz wykonywania manewrów z dużą prędkością.

Użytkownicy wspominali również, iż niemal wszystkie modele z owej serii należą do zdecydowanie wygodniejszych niż dowolne rekreacyjne rowery, głównie z powodu komfortowego, miękkiego siedzenia i manetek umożliwiających bardzo pewny chwyt kierownicy w trakcie jazdy, ale jednocześnie nie męczących dłoni i nie powodujących odciśnięć czy odparzeń po szczególnie intensywnej jeździe. Rowery Kellys coraz częściej stawały się również modelami treningowymi, używanymi do szkolenia rowerzystów terenowych, jak również i do ćwiczeń pomiędzy zawodami.