Rola rozrzutników obornika w rolnictwie

Odpowiednia jakość gleby ma olbrzymi wpływ na ilość i jakość plonów. Wie o tym każdy rolnik. Z tego powodu standardową praktyką jest nawożenie ziemi w celu zapewnienia dobrych warunków do wzrostu roślin. W tym celu stosuje się różnego rodzaju nawozy. Należy jednak wiedzieć, że korzystanie tylko z takich specyfików może nie zagwarantować wystarczająco dobrego środowiska dla roślin. Dlatego w rolnictwie wykorzystuje się także nawóz naturalny, do którego rozwożenia stosuje się rozrzutniki.

Wybór rozrzutnika ma znaczenie

rozrzutnik do obornika - niskie cenySubstancje zawarte w zwierzęcych odchodach stanowią dobre źródło substancji odżywczych oraz dostarczają glebie próchnicy niezbędnej do dobrego wzrostu plonów. Metoda ta pozwala także ograniczyć ilość stosowanych nawozów sztucznych, co przekłada się na jakość zbiorów. Maszyną służącą do nawożenia obornikiem są różnego rodzaju rozrzutniki. Obecnie na rynku istnieje ogromna ilość modeli dostosowanych do konkretnych potrzeb. Można więc znaleźć zarówno rozrzutniki duże jak i małe. Wybierając rozrzutnik należy zwrócić uwagę na budowę podwozia – występują konstrukcje jednoosiowe, podwozia wieloosiowe sztywne oraz te z osią skrętną. Również budowa adapterów jest bardzo zróżnicowana, od tych prostych, po duże układy. Niektóre rozrzutniki posiadają możliwość demontażu elementów – w ten sposób możemy wykorzystać naszą maszynę jako przyczepę. Rozrzutniki mogą także rozprowadzać inne substancje, takie jak wapno czy torf. Decydując się na zakup urządzenia należy zwrócić szczególną uwagę na jakość wykonania i stan maszyny – jest to przecież inwestycja na lata. Wśród rolników jedną z najczęściej spotykanych maszyn rolniczych jest właśnie rozrzutnik do obornika – niskie ceny nie są więc rzadkim zjawiskiem. Często trafiają się bardzo atrakcyjne okazje, więc warto śledzić rynek. Należy jednak pamiętać, że nadmierna oszczędność nie jest dobrym rozwiązaniem.

Każdy rolnik dba o to, żeby jego plony były jak największe, przy zachowaniu odpowiedniej jakości. Istotnym czynnikiem mającym wpływ na efekt końcowy jest odpowiednie nawożenie gleby. Właśnie dlatego rozrzutniki są obecnie standardem na polskiej wsi. Decydując się na zakup takiej maszyny, należy mieć na uwadze nie tylko atrakcyjną cenę, lecz także (a może przede wszystkim) jakość wykonania – dobry rozrzutnik będzie służył przez wiele lat.