Kotły centralnego ogrzewania potocznie określa się mianem pieca. Jest to urządzenie, który służy do podgrzania nośnika ciepła (najczęściej wody). Cyrkuluje ona w obiegu centralnego ogrzewania. Różne są rodzaje kotłów CO. Wśród nich znaleźć można piece na paliwo stałe (węgiel, ekogroszek, pellet, zrębki), kotły gazowe jedno- lub dwufunkcyjne oraz piece indukcyjne (wykorzystujące energię elektryczną).

Użytkowanie kotłów CO

serwis kotłów coKażdy dom wymaga ogrzania. Do niedawna wybór w tym względzie był bardzo ograniczony. W mieszkaniu znajdowały się żeliwne kaloryfery, które dawały ciepło. By jednak je rozgrzać, trzeba było przynieść opał, napalić w piecu, a następnie go wyczyścić. To nie zawsze było łatwe zadanie, zwłaszcza jeśli piec ulokowany był w piwnicy lub w pomieszczeniu na zewnątrz budynku. Zdarzały się też awarie, a serwis kotłów CO nie zawsze był osiągalny i łatwo dostępny. Nie bez znaczenia jest też aspekt środowiskowy. Dym wydobywający się z kominów, jeśli w piecu palono złej jakości węglem czy – co gorsza, śmieciami, przyczyniał się do degradacji natury i negatywnie wpływał na jakość powietrza. Dziś wprowadza się wiele innowacyjnych rozwiązań w zakresie centralnego ogrzewania. Jednym z nich jest zmiana kotłów co na bardziej ekologiczne, solidniejsze. Ich obsługa jest przy tym zdecydowanie prostsza i mniej problematyczna. Jednym z najczęściej wybieranych sposobów ogrzewania domów jest montaż kotła CO z podajnikiem na ekogroszek. Paliwo jest podawane nieustannie, co sprzyja utrzymaniu żądanej temperatury. W wielu budynkach mieszkalnych sprawdza się też kocioł z nadmuchem. Taki piec posiada wentylator oraz sterownik. Równie popularne są kotły bez nadmuchu. Są rozwiązaniem najczęściej wybieranym, co podyktowane jest ich stosunkowo niską ceną (ok. 2 000 zł). Są przy tym solidne i intuicyjne w obsłudze. Producent często wyposaża taki piec w miarownik ciągu, który pozwala na utrzymanie właściwej temperatury wody. Zdecydowanie droższe są kotły indukcyjne, w przypadku których ciepło wytarzane jest w komorze grzewczej za pomocą pola elektromagnetycznego.

Zanim kupimy kocioł CO warto upewnić się, czy producent udziela na niego gwarancji. Standardowo przyznaje się ją na okres 24 miesięcy, choć im dłużej, tym lepiej. Upewnijmy się również, jakie warunki należy spełnić, aby ewentualna reklamacja została uznana (np. montaż pieca przez osoby uprawnione, legitymujące się odpowiednimi dokumentami licencyjnymi).