Programy dla projektantów — jak tworzy się szafy?

Z perspektywy trzeciej osoby praca projektanta mebli jest bardzo wymagająca. Od eksperta wymaga się doskonałej znajomości parametrów technicznych produktów, a także kreatywności i wyobraźni przestrzennej. Nie wszystko jednak opiera się na wiedzy, lecz też na umiejętnym wykorzystaniu dostępnych środków wsparcia. Do tych należą między innymi specjalne oprogramowania.

Na czym polega projektowanie w programie?

program do szafOsoba, która nie do końca radzi sobie z wizualizacją obiektów w przestrzeni, wciąż może tworzyć naprawdę świetne meble, zarówno pod względem jakości, jak i designu. Jest to możliwe dzięki programom, które wspierają cały proces projektowania. Ich działanie jest stosunkowo proste. Specjalny program do szaf umożliwia na przykład wybór zastosowanych materiałów, a także wykonanie szuflad lub półek. Wszystko to jest widoczne na obrazie 3D w czasie rzeczywistym. Program krok po kroku przeprowadza projektanta przez proces tworzenia mebli, proponując mu różne szablony i modne wzory. Tym sposobem praca eksperta jest znacznie łatwiejsza, przyjemniejsza i szybsza. Niektóre programy dają możliwość połączenia się z producentami i dostawcami, co usprawnia cały proces dostarczenia mebli do klienta. Programy o wielu funkcjach są płatne, lecz jest to inwestycja warta uwagi, gdyż projektant już nigdy więcej nie będzie musiał tworzyć szczegółowych rysunków na kartkach — wszystko będzie miał zapisane w programie.

Oprogramowanie w żaden sposób nie ogranicza kreatywności projektanta. Specjalista od mebli wciąż może według własnej wizji od podstaw stworzyć oryginalną szafę. Jeśli jednak jego klientowi zależy na prostocie i standardowych rozwiązaniach, wówczas pomocne okażą się gotowe szablony, które w wygodny sposób można edytować i zapisywać.