Porady dla początkujących żeglarzy

wynajem jachtów

Żeglarstwo jest specyficznym zajęciem, które dla osób z zewnątrz wydaje się bardzo skomplikowane. Jak jest w rzeczywistości? Cóż… Dokładnie tak. Żeglarstwo jest powiązane z różnorodnymi dziedzinami – wymaga wiedzy z fizyki, wiązania węzłów, prądów morskich, określania położenia bez pomocy GPSu, majsterkowania, ratownictwa, budowy rzek… I wielu innych. Do tego dochodzi sama wiedza o budowie jachtów i statków, żeglarskie komendy i słownictwo… Nie znaczy to bynajmniej, że należy się zniechęcać już na początku. Wręcz przeciwnie!

Gdybym był żeglarzem

wynajem jachtówNic nie stoi na przeszkodzie. Według portalu www.portalzeglarski.com na jachtach do 7,5 m do żeglugi śródlądowej nie potrzeba żadnego patentu, ale oczywiście nie poleca się wypożyczenia jachtu, gdy nie wie się, co się robi i jak należy reagować w różnych sytuacjach. Wśród bliższych i dalszych znajomych na pewno znajdzie się ktoś, kto ma żeglarskie doświadczenie i będzie skłonny zabrać kogoś chętnego na weekend pod żaglami. To dobry wstęp by przekonać się, czy to coś dla nas. Jeśli tak, warto pomyśleć o zdobyciu uprawnień. Mimo że w wymienionym wyżej przypadku nie są one potrzebne, to czasem właściciele wypożyczalni będą o nie pytać. Może zamarzy się wypożyczenie czegoś większego albo żegluga po morzu? Nie ważne z jakiego powodu, ale warto się tym zainteresować, ponieważ patent potwierdza pewien stan wiedzy i umiejętności – do tego można go zdobyć już w wieku czternastu lat, więc młody wiek nie stoi na przeszkodzie. Istnieją obecnie trzy typy żeglarskich uprawnień, nadawane po zdaniu egzaminu przez Polski Związek Żeglarstwa:

  • żeglarz jachtowy – do egzaminu może podejść każdy, kurs nie jest konieczny;
  • sternik morski – jak wyżej kurs nie jest konieczny do podejścia do egzaminu, ale trzeba wykazać się odpowiednim stażem jako żeglarz jachtowy;
  • kapitan jachtowy – nie ma tu egzaminu, konieczny jednak jest odpowiedni staż.

Mam już patent – i co teraz?

wynajem jachtówNa portalu sailbook.pl można znaleźć informację, że obecnie, w zgodzie z posiadanym patentem, możesz pływać na różnych jednostkach. Na wodach śródlądowych lub na morzu. Niestety długie morskie wyprawy leżą poza zasięgiem większości żeglarzy, jednak żegluga po polskich jeziorach, zwłaszcza na Mazurach, w czasie długiego weekendu również może być bardzo satysfakcjonująca. Jest bezpieczniejsza niż wyprawy na morze, gdzie pogoda może zaskoczyć, a nieprzewidziane wypadki mają częściej nieprzyjemne konsekwencje. Zachowując minimum rozsądku i odpowiedzialności można jednak uniknąć wielu wypadków. Nauka podczas kursu żeglarskiego bardzo się przydaje, ponieważ można od podszewki poznać zasady sterowania jachtem, a także zasady bezpieczeństwa na wodzie. W przypadku załamania pogody można bezpiecznie zdążyć dopłynąć do najbliższego portu i przeczekać niepogodę.

Popularność czarteru jachtów

wynajem jachtówDo tego dookoła polskich jezior powstało mnóstwo wypożyczalni oferujących czarter jachtów. Nie ma problemu ze znalezieniem wolnej jednostki nawet w sezonie letnim, a po nim, gdy na wodzie jest mniej amatorów a więcej profesjonalistów, można trenować swoje umiejętności w trudniejszych warunkach, co przełoży się na późniejsze pływanie. Według strony www.moj-rejs.pl Czarter to też dobre rozwiązanie dla osób, które pływają rzadko lub w zmiennym składzie. Na większe wyprawy można wynająć większy jacht, który swobodnie pomieści poszerzone grono żeglarzy. Można też wynająć bardziej luksusowy obiekt niż zwykle, jeśli sprzyja temu okazja: urodziny, oświadczyny, rocznica. O to najłatwiej przy najbardziej obleganych jeziorach, więc szukając luksusu skorzystamy raczej z czarteru jachtów na Mazurach niż na Zalewie Koronowskim.

Marzy mi się własny jacht

wynajem jachtówKupno własnego jachtu nie jest trudne, ale problemem może być znalezienie jachtu w odpowiadającej nam cenie. Dlatego wiele jachtów kupowanych w naszym kraju to jachty używane, nierzadko sprowadzane z Niemiec, Holandii czy krajów skandynawskich, gdzie z powodu rosnących cen w portach utrzymanie jachtu jest coraz bardziej kosztowne. Używane jachty są w różnym stanie technicznym; wiele z nich jest w dobrym stanie, ale staromodne wyposażenie często wymaga wymiany. Konieczne są też różne remonty, z których uszczelnienie i pomalowanie jest najłatwiejsze. Warto skorzystać z porad żeglarskich od znajomych żeglarzy, ale także z tych dostępnych na żeglarskich forach internetowych. Także wiele firm oferuje takie kursy czy szkolenia z poradami. Przykładem może być sklep internetowy http://maristo.plŻeglarze chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, a jeśli jakiś temat nie został jeszcze poruszony, można samemu założyć odpowiedni forumowy wątek i spytać o opinię. Pomoże to w podjęciu decyzji co do koniecznych napraw i zakupów. Można również spytać o pomoc w sklepie żeglarskim czy motorowodnym, który prędzej czy później przyjdzie nam odwiedzić. Własny jacht to spora inwestycja, dlatego decydują się na niego przede wszystkim osoby, które pływają regularnie lub częściej wybierają się na dłuższe morskie wyprawy. Tym, którzy pływają rzadziej lub cenią sobie wygodę, bardziej przypadną do gustu jachty do wynajęcia… Choć tęsknota za własną jednostką często pozostaje.

Podsumowując

Początki w żeglarstwie mogą się wydawać trudne, jednak jest to interesująca przygoda, która każdego może bardzo wiele nauczyć. Nie warto się zniechęcać już na wstępie, ponieważ po początkowym okresie nauka przychodzi łatwiej. Żeglarstwo to dla wielu pasja i sposób na życie, niezwykły sposób na kontakt z przyrodą i dobra lekcja życia.

2 thoughts on “Porady dla początkujących żeglarzy”

  1. Oprócz tych wszystkich wymienionych czynników, nie można zapominać o rozwadze i wyobraźni, bo to chyba jest najważniejsze podczas żeglowania

  2. Tak, rozwaga jak i pokora są tu bardzo ważnymi cechami, jakie powinny mieć osoby żeglujące czy to po rzekach, kanałach jeziorach, jak i po zatokach czy na otwartym morzu^^

Leave a Comment