Piękna żółta lilia do ogrodu

Moimi ulubionymi kwiatami są lilie. Mam ich w swoim ogrodzie i na tarasie naprawdę dużo. Ich słodki delikatny zapach podczas kwitnienia umila mi każdy pobyt na świeżym powietrzu. Oprócz tego lilie należą do roślin długoletnich i odpornych na mróz dzięki czemu dobrze czują się w naszym klimacie.

Zjawiskowa lilia o słonecznym kolorze

lilia golden splendorLilie charakteryzują się pięknymi kwiatami o wielu różnych barwach. Kwiaty mają piękny dzwonkowaty kształt, który jest bardzo dekoracyjny. Lilie lubią miejsca słoneczne i pół cieniste. Podczas wsadzania cebulek warto wybrać takie miejsca, które są dobrze nasłonecznione, gdyż rośliny te nie lubią częstego przesadzania. Przy niektórych gatunkach lilii należy również zwrócić uwagę na to aby miejsce było osłonięte od wiatru. Jeśli źle dobierzemy miejsce podczas wietrznych dni łodyga może się wyłamać lub nawet całkowicie złamać. Moim ulubionym gatunkiem jest lilia golden splendor, która wyróżnia się pięknym żółtym kolorem przez wielu określanym jako słoneczny. Nazywana jest również lilią trąbkową ze względu na kształt kwiatka. Kwiat wymaga przepuszczalnej gleby zawierającej dużo składników odżywczych. Jeśli rośnie w jednym miejscu kilka lat może okazać się, że jest zbyt mocno zagęszczona, a ma to wpływ na jakość kwitnienia. Zbyt duże zagęszczenie powoduje słabe kwitnienie. Lila doskonale prezentuje się również na tarasach i balkonach, gdzie można sadzić ją w kubłach lub dużych donicach. Gdy roślina przekwitnie warto usuwać stare kwiatostany. W sezonie wegetacji rośliny kilkakrotnie nawozimy. Lilia jest rośliną mrozoodporną jednak na zimę warto przykryć ją warstwą ściółki.

W pielęgnacji lilii istotne jest ściółkowanie, które utrzymuje odpowiednią wilgotność oraz strukturę podłoża. Ściółkowanie zapobiega również zachwaszczaniu oraz chroni glebę przed nadmiernym nagrzaniem, co może zaszkodzić liliom. Pod koniec wegetacji rośliny czyścimy teren z zaschniętych liści oraz pędów.