Okulary na ślepotę barw

Daltonizm, ślepota barw – schorzenie, które dopada prawie wyłącznie mężczyzn a co ciekawe jego nosicielem są kobiety. Jest to nie rozpoznawanie barw, mylenie kolorów wynikające z nieprawidłowego widzenia. Winny temu jest uszkodzony chromosom X, który przekazywany jest dziedzicznie. Jest to wada wzroku, której nie da się wyleczyć, ale można ją skorygować za pomocą odpowiednich soczewek.

Soczewki, które korygują daltonizm

okulary korygujące daltonizmW moim najbliższym otoczeniu są co najmniej dwie osoby, które borykają się z daltonizmem. Na kolor czerwony czy pomarańczowy mówią zielony, a na widok białej sukni ślubnej prawią komplementy, jak piękny delikatny róż panna młoda wybrała. W bliskim gronie są to zabawne momenty, które potrafią rozładować każdy stres, ale w szerszym gronie są uważane za faux pas i stanowią powód do wstydu, i zażenowania, a nawet przeprosin. Daltonizm to także dość poważny problem w momencie starania się o pracę na stanowisko chociażby kierowcy. I nie myślmy, że uda nam się przechytrzyć lekarza okulistę, bo polegniemy na teście odczytywania cyfr ułożonych z kolorowych kropek. Na szczęście istnieją już okulary korygujące daltonizm. Nie jest to jeszcze bardzo rozpowszechniony wynalazek, ale warto wiedzieć, że takie soczewki w ogóle istnieją. Badania potwierdzają, że 95% osób testujących okulary wskazywało na poprawę widzenia barw. Do takich okularów trzeba się oczywiście przyzwyczaić. Po ich założeniu daltonista może być zaskoczony jak bardzo odmienny kolorystycznie świat go otacza. Soczewki filtrują aż 40% światła dlatego nie zaleca się używania ich w nocy. Nie jest to zabronione, ale raczej niewskazane. Co ciekawe soczewki korygujące daltonizm zawsze będą kolorowe. Każda z osób, która się na nie zdecyduje może mieć szkła w innym kolorze i nie jest to kwestia mody, upodobań czy gustu, ale konieczność wynikająca ze stopnia ślepoty barw. Dlatego prowadzone są indywidualne badania, które pozwolą odpowiednio dobrać soczewki. Ich kolor daje możliwość zmiany spektrum kolorów wpadających w oko.

Czas oczekiwania na takie okulary to koło czterech tygodni. Możemy do koloru soczewek dowolnie dobierać ramki. Można także zamówić okulary z filtrem UV czy z dioptriami. W Polsce są już salony, które specjalizują się w takich soczewkach.