Ogniwa do instalacji fotowoltaicznych

Systemy fotowoltaiczne używane w nowoczesnych instalacjach należały do najwydajniejszych źródeł energii odnawialnej, zazwyczaj całkowicie zastępując dostęp do naziemnych sieci energetycznych. Instalacje z najlepszych urządzeń mogły bowiem generować ilość energii wystarczającą do zasilania nawet największych obiektów przemysłowych czy prywatnych domów.

Magazyny energii do paneli fotowoltaicznych

ogniwa fotowoltaiczneJednak nawet najlepsza instalacja, złożona z najwyższej jakości paneli nie funkcjonowała prawidłowo bez najlepszych magazynów danych. Mogły być to zarówno niewielkie baterie, używane do tymczasowego magazynowania energii elektrycznej, wysyłanej z paneli i wykorzystywanej niemal natychmiast, jak i duże ogniwa fotowoltaiczne, wykorzystywane do długotrwałego przechowywania energii i zasilania bardzo dużej ilości urządzeń. Te ostatnie były szczególnie często wykorzystywane w instalacjach które były głównym źródłem energii dla prywatnych domów czy obiektów w których takowe było instalowane. Ogniwa zazwyczaj posiadały dość pokaźne rozmiary, porównywalne do gabarytów niektórych benzynowych agregatów prądotwórczych, choć jeden egzemplarz mógł z powodzeniem funkcjonować jako źródło prądu w średniej wielkości domu. Większe ilości mogły być stosowane w dużych obiektach przemysłowych, czy jakichkolwiek innych instalacjach o znacznej powierzchni i ilości urządzeń wymagających źródła energii. Najbardziej wydajną odmianą ogniw były nowoczesne, półprzewodnikowe magazyny danych. W przeciwieństwie do przestarzałych baterii litowo-jonowych, często wykazujących duży poziom utraty energii podczas biernego jej przechowywania, półprzewodnikowe ogniwa nie wytracały magazynowanego prądu, ale również nie były podatne na zmniejszanie pojemności, powstające przez zużycie materiału.

Nowoczesne ogniwa były również o wiele bardziej wielofunkcyjne, gdyż mogły być podłączone do sieci energetycznej podobnie do wszystkich pozostałych odmian baterii fotowoltaicznych, ale również posiadały możliwość bezpośredniego podłączenia okablowania zasilania, w taki sam sposób w jaki umożliwiały to agregaty prądotwórcze. Dzięki temu były one o wiele bardziej przydatnymi urządzeniami w warsztatach i zakładach produkcyjnych, pozwalając na użycie większej ilości narzędzi jednocześnie.