O czym nie można zapominać projektując linię produkcyjną?

linia produkcyjna

Automatyzacja obecnie zachodzi we wszystkich dziedzinach życia, co oczywiste dzieje się tak również w przemyśle. Na dzień dzisiejszych nie wiele pozostaje przedsiębiorstw produkcyjnych, gdzie działanie firmy nie opierałoby się o linie produkcyjną. Jak jednak się tworzy taką linie produkcyjną i co warto o samem rozwiązaniu jakim jest linia produkcyjna wiedzieć? Odpowiedzi na to pytanie postaramy się udzielić w poniższym tekście. 

Linia produkcyjna – krótka charakterystyka

Linia produkcyjnaPod pojęciem linia produkcyjna według www.portalbhp.pl rozumiemy zespół osobnych maszyn, które zostają ze sobą połączone i są sterowane za pomoc jednego panelu kontrolnego co zapewnia ich integralne działanie. Zdarza się, choć obecnie dość rzadko, że maszyny ustawiane są ręcznie, zgodnie z kolejnością technologiczną, co także zapewnia prawidłowe działanie. Wielkość linii produkcyjnej, czyli ilość maszyn wykorzystywanych w procesie technologicznym zależna jest od tego co jest w danym zakładzie produkowane jak i od tego jak duży jest zakład. Zasada działania linii produkcyjnej bez względu na jej wielkość pozostaje jednak zawsze taka sama, wszystkie produkowane produkty muszą przejść przez każde stanowisko pracy w całym procesie produkcyjnym, przy czym należy zaznaczyć, że efekt końcowy cyklu może być rożny w zależności od tego w jaki sposób została stworzona linia produkcyjna i jaki producent linii produkcyjnych został przez zakład wybrany. I tak efekt końcowy linii produkcyjnej może sprowadzać się do zapakowania produktu, jego przetworzenie, obróbki lub transportu.

Projektowanie linii produkcyjnych – co należy uwzględnić

Przy projektowaniu linii produkcyjnej najważniejszym czynnikiem, który bierze się pod uwagę jest możliwość rozmieszczenia stanowisk w hali produkcyjnej. Według artykułów na portalu Lean.org.pl przy wyznaczaniu owych stanowisk bierze się pod uwagę takie czynniki jak:

  • dostęp do powierzchni,
  • struktura produkcyjna,
  • kolejność procesów technologicznych,
  • jednokierunkowy przepływ procesów produkcyjnych,
  • maksymalizacja procesu produkcji,
  • efektywność pracowników.

Projektowanie linii produkcyjnychCzynniki pozwalają na określenie ile miejsca zgodnie z zaleceniami producenta potrzebują dane maszyny, a jednocześnie na ile można skrócić linie transportowe nie naruszając przy tym zasad bezpieczeństwa i nie ograniczając swobody ruchów pracowników na stanowiskach pracy. Przy określaniu rozmieszczenia maszyn i tego ile potrzebują one wolnej przestrzeni w swoim obrębie należy także brać pod uwagę kolejność procesu technologicznego i kierunek w którym produkty są transportowane. Wszystko to sprawia, że zaprojektowanie prawidłowo działającej linii produkcyjnej zwłaszcza jeśli powierzchnia hali jest dość ograniczona staje się całkiem trudne.

Modernizacja linii produkcyjnej

Modernizacja linii produkcyjnejCykl życia linii produkcyjnej nie jest szczególnie długi, silna eksploatacja a także szybkie zmiany w stosowanych w produkcji procesach technologicznych sprawiają, że linie produkcyjne dość często muszą być modernizowane. Zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje modernizacji – modernizacja mała, gdzie zasadniczo pozostaje ta sama linia produkcyjna a zmiany konstrukcyjne są drobne i podyktowane np. przepisami BHP, gdzie konieczne jest lekkie dostosowanie do nowych norm. Drugim rodzajem modernizacji jest tak zwana głęboka modernizacja, a co za tym idzie w jej wyniku ulegają zmianie parametry techniczne linii produkcyjnej. Może być to np. na podstawie strony sempolska.com.pl wymiana układów napędowych takich jak: motoreduktory walcowe czy motoreduktory ślimakowe, wymiana układów sterujących, dodanie nowych stanowisk pracy. Za modernizacje nie uznaje się natomiast takich prac konserwacyjnych jak wymiana elementów, które w sposób naturalny w trakcie eksploatacji się zużywają – mowa tu przede wszystkim o takich elementach jak: taśma staroużyteczna czy pas napędowy. Wymiana tych rozwiązań na nowe jest konieczna nie zmienia jednak w żaden sposób parametrów linii produkcyjne.

Budowa i modernizacja linii produkcyjnej – wybór rozwiązań

modernizacja linii produkcyjnejJak już wspomnieliśmy linie produkcyjną, a właściwie ich poszczególne elementy dość szybko się zużywają. Według strony producenta http://www.producent-maszyn.eu wynika to z tego, że eksploatacja podzespołów linii produkcyjnej jest bardzo duża, ponieważ zdarza się, że takie linie pracują po kilkanaście godzin bez przerwy. Na co zatem należy zwrócić uwagę przy wyborze konkretnych elementów? Po pierwsze tak maszyny stosowane na linii produkcyjnej jak i (co można przeczytać na stronie pas-met.pl) nawet taśma gumowa wykorzystywana do transportu elementów powinny być wykonane z możliwie jak najbardziej trwałych materiałów/elementów. Zmniejszy to ryzyko uszkodzenie i przedłuży żywotność poszczególnych elementów, a co za tym idzie zmniejszy częstotliwość awarii i konieczności dokonywania wymian czy napraw. Przy zakupie maszyn warto także zwracać uwagę na producenta. Znana marka to zwykle także gwarancja solidności. Przede wszystkim przy wyborze należy jednak mieć na uwadze to, by wszystkie elementy linii produkcyjnej były ze sobą zgodne.

Podsumowanie

Projektując linie produkcyjna przede wszystkim należy mieć na uwadze odpowiednie rozmieszenie stanowisk produkcyjnych na hali z uwzględnieniem stosowanego procesu technologicznego. Niemniej nie można zapomnieć o tym by odpowiednio dobrać wszystkie elementy linii produkcyjnej, przede wszystkim mając na uwadze ich jakość wykonania i trwałość.

1 thought on “O czym nie można zapominać projektując linię produkcyjną?”

  1. Obecnie linia produkcyjna jest bardzo skomputeryzowana, dzięki czemu można w dużym stopniu zwiększyć wydajność produkcji,ma do tego zaoszczędzić, gdyż nie potrzeba wielu ludzi do obsługi takiej linii.

Leave a Comment