Nowoczesne wyposażenie wysokościowe

Kiedy w grę wchodziło bezpieczeństwo pracowników, nie było miejsca na oszczędności. Tej zasady nie stosowało wiele firm, w których nasi pracownicy niegdyś wykonywali zadania, bardzo często wspominając o zdecydowanie nieprzydatnym sprzęcie wysokościowym, w jaki byli wyposażani. Sprzęt ochronny był bowiem najczęściej wybierany głównie ze względu na niskie ceny, czego chcieliśmy uniknąć w trakcie ekwipowania pracowników.

Solidny sprzęt do prac wysokościowych

solidne szelki i linki bezpieczeństwaDobre wyposażenie nie tylko zwiększało poziom bezpieczeństwa, ale również ułatwiało wykonywanie zadań, gdyż częściej niż rzadziej sprzęt o niskiej jakości krępował ruchy oraz utrudniał wykonywanie prac wymagających dokładności. Do inwentarza wprowadzaliśmy więc wyłącznie najbardziej polecane, solidne szelki i linki bezpieczeństwa od producentów zajmujących się zarówno produkcją wyposażenia pracowniczego, jak i ekwipunku alpinistycznego. Szelki zabezpieczające do pracy na wysokości były szczególnie warte uwagi, gdyż były to modele najnowsze, wzorowane na odmianach przeznaczonych do wspinaczki wysokogórskiej. Posiadały więc wszystkie zabezpieczenia widziane w alpinistycznych modelach, od szybkozłączek, ułatwiających odczepienie części oporządzenia po zaplątaniu się w linę, po ograniczniki, zaciskające się na linach prowadzących po nadmiernym nacisku, oznaczającym utratę przyczepności. Znacznie wytrzymalsza, ale również i wygodniejsza konstrukcja szelek i oporządzenia ułatwiała pracownikom wszystkie zadania, i mogła być używana z dowolnym rodzajem wyposażenia wysokościowego dzięki wysokiemu poziomowi kompatybilności. Liny używane w trakcie pracy należały do sprawdzonych systemów wysokościowych, składając się z jednej liny prowadzącej oraz trzech pomocniczych, regulujących szybkość poruszania się w pionie.

Liny prowadzące były złożone ze stalowych splotów, otoczonych powłoką z tworzyw sztucznych, i należały do najwytrzymalszych w swojej klasie. Nie były podatne na rozdarcia czy przecięcia, wytrzymując bardzo wysokie obciążenia i wagę. Były one mocowane do reszty oporządzenia za pomocą solidnych zapięć, które mogły być jednak błyskawicznie odczepione w razie potrzeby. Wysoka jakość wyposażenia oznaczała znacznie większy poziom bezpieczeństwa, dzięki któremu wypadki w pracy nie zdarzały się prawie wcale.