Nowoczesne przepływowe ogrzewacze

 

Stare kamienice nie były zazwyczaj podłączane do miejskiej sieci ciepłowniczej, dlatego w większości używano piecy elektrycznych lub gazowych w celu zapewnienia mieszkańcom ciepłej wody. Nie były one ani wydajne, ani też zbyt bezpieczne, i nawet jedna niewielka awaria mogła być przyczyną poważnego wypadku. Z racji iż piece w kamienicy którą nabyliśmy niedawno były stare, zostały przeznaczone do natychmiastowej wymiany.

Ogrzewacze przepływowe do wody

ogrzewacz przepływowy elektrycznyMieszkańcy jednak bardzo narzekali na piece, nie chcąc założenia nowych urządzeń. Podłączenie kamienicy do ciągu ciepłowniczego było jednak niemożliwe, gdyż wymagałoby ogromnego nakładu pracy i rozkopania całej ulicy, więc nie wchodziło to w ogóle w grę. Zamiast tego, zdecydowaliśmy się zamontować automatyczny ogrzewacz przepływowy elektryczny przy każdym ujęciu wody w każdym mieszkaniu. Ogrzewacze te miały niewątpliwą przewagę nad piecami, gdyż były na tyle niewielkie, iż nie zajmowały w ogóle miejsca i na co dzień były wręcz niezauważalne. Zużywały również znacznie mniej energii niż mało wydajne piece, oraz nie wymagały zbiornika wodnego by działać. Co więcej, ich instalacja była niezwykle prosta, gdyż większość modeli można było zwyczajnie zamontować przy zaworze lub ujściu wody bez specjalistycznych narzędzi czy dużego wysiłku. Były one na tyle wydajne, iż korzystanie z nich nie różniło się od posiadania stałego dostępu do ciepłej wody.

Ogrzewacze te, mimo mnóstwa zalet, były bardzo tanimi i ogólnodostępnymi urządzeniami, a wyposażenie całego mieszkania w takowe było znacznie tańsze niż zakup i użytkowanie piecy elektrycznych czy gazowych. Mieszkańcy zauważali również ogromny spadek kosztów zużycia energii po ich założeniu, i bardzo chwalili nowe urządzenia grzewcze, nie tylko za ich wydajność, ale również za wygodę i bardzo niewielkie gabaryty.