Niezastąpione urządzenia transportowe

 

Transport wewnętrzny odbywający się w obrębie przedsiębiorstwa ma ogromne znaczenie dla jego działalności. Umożliwia sprawne i wydajne działanie dające szansę funkcjonowania na bardzo konkurencyjnym rynku. Przedsiębiorcy mają obecnie do dyspozycji szereg specjalistycznych urządzeń do transportu, unoszenia i dokładnego manipulowania bardzo ciężkimi i wielkogabarytowymi ładunkami. Jednym z takich urządzeń jest bardzo wydajna suwnica.

Rodzaje i budowa suwnic

suwnicePodstawowe suwnice wykorzystywane w wielu dziedzinach gospodarki to modele pomostowe i bramowe. Zasada ich działania jest taka sama lecz istnieją zasadnicze różnice w budowie determinujące zakres i miejsce ich użytkowania. Suwnica pomostowa pracuje przede wszystkim wewnątrz hal produkcyjnych dostarczając komponenty do produkcji w ściśle określone miejsca. Jej podstawową zaletą jest przenoszenie ładunków ponad powierzchnią hali co eliminuje kolidowanie z ruchem odbywającym się pomiędzy stanowiskami pracy. Wszystkie odmiany suwnic pomostowych poruszają się po specjalnie przygotowanych torowiskach montowanych na konstrukcji hali lub na specjalnych podporach stalowych. Budowa suwnic tego rodzaju opiera się na kilku podstawowych elementach. O udźwigu suwnicy decyduje budowa i ilość dźwigarów określanych również mostami. To stalowe walce lub podłużne skrzynie oparte na czołownicach. Większy udźwig suwnicy uzyskuje się montując na czołownicach dwa dźwigary. Mamy wtedy do czynienia z modelem dwudźwigarowym. Czołownice spoczywające na torowisku zaopatrzone są w koła i posiadają własny napęd silnikiem elektrycznym. Po dźwigarach porusza się cięgnik również posiadający niezależny napęd. Jest to element umożliwiający manipulowanie ładunkami poprzecznie do ruchu mostów oraz jest urządzeniem manipulującym ładunkami w pionie. Odmienną budowę mają suwnice bramowe. Dźwigary są umieszczone na stalowych podporach które zaopatrzone są koła jezdne i napęd. Cała konstrukcja suwnic bramowych porusza się po torowisku. Oprócz odmiennej budowy również miejsce pracy suwnic bramowych jest inne niż modeli pomostowych. To przede wszystkim zewnętrzne płace przeładunkowe przedsiębiorstw. Rozpiętość suwnic może być bardzo różna i jest dostosowywana przez producentów do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstw.

Czasami zachodzi potrzeba konstrukcji suwnic specjalnych pracujących w bardzo niekorzystnych warunkach środowiska. Wymagają one szczególnych zabezpieczeń przed warunkami atmosferycznymi, dużym zapaleniem lub agresywnymi oparami chemicznymi. Suwnicami specjalnymi określamy również wszystkie ich rodzaje zaopatrzone w zawiesia dostosowane do bardzo specyficznych ładunków. Z całą pewnością można stwierdzić, że są to urządzenia niezastąpione w wielu branżach.