Najlepsze buty do biegania

Obuwie do sportów biegowych ma za zadanie pomóc zawodnikowi w utrzymaniu równowagi podczas startu, oraz biegu z dużą prędkością. Nie może być więc zbyt ciężkie, by nie obciążać zbytnio nóg w trakcie wysiłku, oraz zbyt sztywne, by nie przeszkadzać zawodnikowi w wykonywaniu manewrów. Buty biegowe są więc bardzo podobne, i rzadko odstępują od ogólnie przyjętego schematu i kroju.

Najlepsze obuwie do sportów biegowych

skuteczne kolce do bieganiaKolce biegowe, nazywane tak z powodu kolców stabilizujących, umieszczonych w podeszwie obuwia są niemal zawsze utrzymane w niskim kroju, uważanym przez sportowców za najwygodniejszy do biegania po bieżni na krótki dystans. Najbardziej skuteczne kolce do biegania posiadają kolce stabilizujące zarówno na przedniej części podeszwy, tuż za palcami, jak również i w okolicach pięty. Taki układ znacznie poprawia przyczepność obuwia na dowolnej powierzchni, i umożliwia dynamiczny start bez ryzyka utraty równowagi. Z racji iż większość konkurencji biegowych odbywa się w sprzyjających warunkach pogodowych, lub też na zamkniętych halach jeśli zajdzie taka potrzeba, buty te są szyte z lekkich materiałów, doskonale przepuszczających powietrze. Nie są one wodoodporne, choć nie są również przeznaczone do występów na podmokłym gruncie. Zabezpieczone warianty butów biegowych, zwykle impregnowane za pomocą preparatów wodoszczelnych, są natomiast używane w trakcie konkurencji skokowych lub biegu z przeszkodami. Owe buty nie mają grubej podeszwy, i jako takie zapewniają zawodnikom największą możliwą swobodę ruchu, jednocześnie chroniąc przed kontuzjami podczas biegu po twardej nawierzchni. Podeszwy nie są również profilowane głęboko, by nie zaburzać równowagi podczas biegu.

Profesjonalne odmiany butów sportowych nie różnią się zbyt wiele od swoich amatorskich odpowiedników. Mają co prawda większą ilość kolców, zwykle wykonanych ze stali o wysokiej wytrzymałości i dłuższych niż kolce w obuwiu amatorskim, aczkolwiek różnice w kroju nie są znaczne. Buty profesjonalne wyróżniają się natomiast wytrzymałymi tkaninami, które używane są do ich produkcji, oraz zdecydowanie mocną i odporną podeszwą z trwałej gumy lub nawet kauczuku, często wzmacnianą syntetycznymi materiałami w celu zwiększenia żywotności i odporności na zużycie.