Miniaturowa maszyna produkcyjna

Automaty produkcyjne w modelarstwie nigdy nie miały zastosowania, gdyż w większości przypadków były za duże i zbyt niewygodne do wykorzystania. Co więcej, prace modelarskie wymagały kreatywności i precyzji, której maszyny automatyczne zwyczajnie nie posiadały. Niektórzy modelarze i twórcy makiet demonstracyjnych zdecydowali się jednak przetestować jedną z najnowszych maszyn autonomicznych.

Zminiaturyzowany robot UR3

robot ur3Kilku najlepszych twórców makiet demonstracyjnych niedawno przetestowało możliwości robotów przemysłowych w modelarstwie, głównie do malowania powierzchni farbami emaliowymi i olejnymi. Okazało się, iż do podstawowych czynności, nie wymagających indywidualnych różnic w wykonywaniu prac są one doskonałe. Szczególnie wygodny okazał się robot UR3, który był najmniejszą maszyną spośród wszystkich testowanych robotów. Mimo kompaktowych rozmiarów i zasięgu ramienia nie większego niż pół metra, owy robot mógł z powodzeniem być zastosowany do malowania wstępnego, podkładowania makiety czy też do wiercenia lub obrabiania jej powierzchni w podstawowym, aczkolwiek precyzyjnym stopniu. Przede wszystkim, największą zaletą robota UR3 są jego gabaryty. Może być on z łatwością ulokowany na dowolnym stanowisku pracy, nawet najmniejszym, i wykonywać mnóstwo zadań, zarówno bardzo prostych i podstawowych jak i bardziej złożonych, o ile zostanie on wyposażony w narzędzia, umożliwiające wykonanie pracy.

Co więcej, robot może również współpracować z osobą zajmującą stanowisko pracy i wykonywać zadania na żądanie, za pomocą komend słownych czy gestów. Maszyna ta jest jednym z ciekawszych i bardziej niecodziennych dodatków do modelarskiego warsztatu, choć po dobrym przygotowaniu i tam może sprawić się doskonale, wykonując najbardziej nużące zadania.