Metoda kompensacji rurociągów

W pewnych branżach przemysłu ze względu na wysoką temperaturę przesyłanych mediów należało na połączeniach rur zamiast kompensatorów gumowych zastosować kompensatory tkaninowe, których wytrzymałość dochodzi do ponad 1000 st.C. Mocnym argumentem do ich wykorzystania jest możliwość ich użytku na przekrojach o nieregularnych kształtach i przekrojach dużych rozmiarów. Są one używane wszędzie tam gdzie przesył mediów nie odbywa się pod wysokim ciśnieniem.

Właściwość kompensatorów tkaninowych pozwala na ich montaż

Kompensatory tkaninowePrzesył mediów rurociągami wymusza skonstruowanie takich linii przesyłowych gdzie w maksymalny sposób będą wyeliminowane wzajemne przemieszczenia i drgania segmentów rurociągu. Kompensatory tkaninowe używane są na złączach segmentów kanałów przesyłowych bardzo gorących gazów w elektrowniach, przy wylotach spalin i innych urządzeniach napędzanych gazem lub je wydzielających. Oprócz kanałów do przesyłu gorących gazów znajdują zastosowanie do transportowania mediów stałych lekkich w przemyśle spożywczym. Aby zapewnić jak najwyższą jakość kompensator tkaninowy powstaje z jednej lub kilku warstw zaawansowanych technologicznie produktów. Formuje się je z włókien szklanych, hypalonu, włókien ceramicznych, kevlaru, silikonu, włókien impregnowanych EPDM. Produkując kompensatory tkaninowe można uzyskać praktycznie dowolny kształt przez co są bardzo porządane. Bardzo często są wytwarzane na zamówienie pod konkretny kształt.Ze względu na ilość warstw składowych dzielimy kompensatory na jedno- i wielowarstwowe.Zastosowanie nowych rodzajów tkanin i kompozytów, z których warstwami powstają kompensatory stanowią o ich wytrzymałości i późniejszego zastosowania. Istnieje też podział kompensatorów ze względu na sposób mocowania na kołnierzowe i rękawowe. Należy podkreślić atut jakim jest prostota montażu na złączach elementów rurociągu.

Obecnie zastosowanie tych kompensatorów skupia się głównie w elektrociepłowniach i elektrowniach, rafineriach, cementowniach i zakładach papierniczych. Podsumowując opis kompensatorów tkaninowych rurociągów dochodzimy do wniosku,że ewolucja konstrukcji rurociągów różnych mediów będzie zależna od ewolucji technologii,które zostaną wykorzystywane do produkcji kompensatorów tkaninowych rurociągów.