Malowanie motocykla farbą chromową

Jednym z najbardziej widocznych i najczęściej stosowanych wizualnych ulepszeń do motocykli jest chromowanie elementów ramy, wydechu czy kierownicy. Taki zabieg stosowany jest przede wszystkim na customowych motocyklach drogowych, cruiserach, lub też maszynach całkowicie unikatowych, tworzonych dla klientów na specjalne zamówienie.

Chromowanie stalowych elementów motocykla

chromowanie motocykliZabieg ten jest jednym z najbardziej imponujących wizualnie sposobów na modyfikację czy zmianę wyglądu motocykla, gdyż chromowane części widoczne są od razu, dzięki połyskowi i niemal lustrzanej powierzchni, nadawanej stali przez nałożoną farbę czy chrom. Niemal każdy warsztat tuningu pojazdów, a zwłaszcza motocykli przeprowadza chromowanie motocykli oraz zabezpieczanie elementów przed zniszczeniem. Powierzchnie pokryte chromem, zarówno po użyciu galwanizacji jak i po malowaniu chromową farbą, są bowiem bardzo delikatne, i podatne na zadrapania i uszkodzenia mechaniczne, dlatego muszą być zabezpieczane w pierwszej kolejności po zabiegu chromowania, by nie zostały natychmiast zniszczone po pierwszym wyjeździe na drogę. Chromowane są najczęściej elementy ramy, gdyż wtedy stają się najbardziej widoczną częścią motocykla, rury wydechowe i ich tłumiki, a zwłaszcza wersje przeznaczone do motocykli tuningowanych, które są zauważalnie odmienne od standardowych i zazwyczaj nie są montowane w motocyklach fabrycznych.

Rzadziej chromowane są kierownice czy części wewnętrzne. Chromowaniu podawane są również osłony felg, jeśli motocykl takowe posiada. Chromowanie części jest precyzyjnym zadaniem, i często może zajmować wiele godzin i wymagać rozmontowania części maszyny. Motocykliści zalecają więc wykonanie chromowania tylko w najbardziej polecanych i sprawdzonych warsztatach.