Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu, dlatego wiele młodych par przykłada tak dużo uwagi do jakości pamiątek z tego wyjątkowego dnia. Jaki jest jednak najlepszy sposób na stworzenie ślubnych pamiątek i które rozwiązanie jest korzystniejsze ślubny film czy fotografie? Odpowiedzi na to pytanie postaramy się udzielić w tym artykule. 

Fotografia ślubna – podstawowy sposób na stworzenie pięknych pamiątek

atrakcje weselneObecnie wynajęcie fotografa ślubnego stało się o wiele popularniejsze niż zatrudnianie kamerzysty. W dużej mierze wynika to z tego, że obecna technologia pozwala na uchwycenie naprawdę pięknych momentów tak w samym kościele jak i w trakcie wesela. Dodatkowo programy do obróbki zdjęć dają nam gwarancje, że wszystkie zdjęcia będą idealne i że nie znajdzie się na nich nic czego byśmy sobie tam nie życzyli. Fotograf ślubny może także przygotować na życzenie pary młodej sesje ślubną plenerowa czy studyjną – w zależności od życzenia klientów, co także przemawia na jego korzyść, ponieważ zdjęcia z takiej sesji stanowią zwykle najcenniejsze pamiątki i to właśnie tego rodzaju fotografiami zazwyczaj dzielimy się z najbliższymi. Warto jednak pamiętać o tym, że o jakości wykonanych zdjęć zadecyduje to na jakiego fotografa ślubnego się zdecydujemy, dlatego na jego wybór warto poświecić odpowiednio dużo czasu.

Fotografie ślubne – zalety i wady

Fotografie ślubneFotografia jak każde rozwiązanie ma swoje wady jak i zalety. Jeśli chodzi o wady tego rozwiązania to część osób wskazuje tu brak dynamiki jaka obecna jest na filmach z wesela oraz dużą zależność jakości zdjęć od tego jakimi umiejętnościami i doświadczeniem dysponuje fotograf weselny. Niemniej zasadniczo jest to niewiele wad w porównaniu z zaletami. Według portalu www.fotografia-slubna.pl do zalet tego sposobu tworzenia ślubnych pamiątek można zaliczyć takie jak:

  • częstsze wykorzystanie ślubnych fotografii w porównaniu z filmami
  • możliwość uchwycenia najdrobniejszych detali
  • większe możliwości retuszu w porównaniu z filmami
  • niższy koszt wynajęcia profesjonalisty

Wszystkie powyższe elementy sprawiają, że to właśnie fotografia ślubna cieszy się zdecydowanie większą popularnością, nie oznacza to jednak, że ślubne filmy także nie mają swoich zalet i co za tym idzie że nie mogą one stanowić ciekawej pamiątki z tego wyjątkowego dnia.

Filmowanie na weselu – co warto wiedzieć?

Filmowanie na weseluFilm z wesela w wielu osobach budzi dość negatywne skojarzenia, jako raczej dość przydługa i nudna relacja z tego dnia z często kiepskimi ujęciami. Warto jednak zaznaczyć, że takie filmy raczej wykonywane były przez mało profesjonalnych kamerzystów. Dodatkowo wideofilmowanie ślubów obecnie jest branżą, która bardzo mocno się rozwinęła, a co za tym idzie obecnie wykorzystuje się w niej nowoczesne rozwiązania takie jak kamery o wysokiej rozdzielczości. Dość powszechne w ostatnim czasie staje się także filmowanie lustrzankami, które także dają dobre efekty, jeśli chodzi o płynność i dynamikę obrazu. Obrazy wykonane przy użyciu odpowiedniego sprzętu pozwalającą na uchwycenie wielu szczegółów, co umożliwia stworzenie niezwykłej pamiątki. Duże znaczenie, jeśli chodzi o jakość nagrywanych materiałów ma także to jakimi umiejętnościami dysponuje kamerzysta oraz to w jaki sposób film zostanie obrobiony, ponieważ to właśnie sposób montażu obecnie ma bardzo duże znaczenie. Dość popularnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o filmy z wesela są ślubne wideoklipy, czyli takie kilku minutowe teledyski zmontowane z materiałów nagranych w trakcie ślubu czy wesela. Takie krótkie nagrania to bardzo ciekawa pamiątka, a dodatkowo sposób ich wykonania i przystępna forma zachęca do ich częstszego wykorzystania. Tego rodzaju nagrania nie tylko często są oglądane w domu, ale także udostępniane na różnego rodzaju portalach społecznościowych tak samo jak ślubne zdjęcia, dzięki czemu filmowanie na weselu ma bardziej praktyczny i użytkowy charakter.

Wideofilmowanie na weselu – wady i zalety

Wideofilmowanie na weseluNa portalu ślubnym www.abcslubu.pl można przeczytać, że wideofilmowanie na weselu choć obecnie nie jest aż tak bardzo popularne jak jeszcze kilka lat temu, to jednak nadal ma swoje zalety do których można by zaliczyć takie cechy jak:

  • dynamika obrazu
  • możliwość podłożenie ciekawego podkładu muzycznego
  • możliwość przygotowania ślubnych wideoklipów

Zalety te sprawiają, że filmowanie na weselu nadal może stanowić dobry sposób na stworzenie ciekawych pamiątek. Przy czym warto pamiętać o tym, że rozwiązanie to jest droższe niż wynajęcie fotografa na ślub jak i że nie zawsze film z wesela jest tak praktyczną pamiątką jak zdjęcia, a co za tym idzie że rzadziej będziemy po niego sięgać.

 

Podsumowanie

Zasadniczo zarówno kamerzysta jak i fotograf na ślubie to dobry sposób na stworzenie niezapomnianych pamiątek, a ich wybór powinien być kwestią indywidualną uzależnioną upodobaniami młodej pary. Niemniej osobom, które mają mocno ograniczony budżet weselny zaleca się wybór fotografa ślubnego.