Natężenie ruchu z roku na rok jest coraz wyższe. Miasta są zakorkowane, a co generuje bardzo wysokie zużycie paliwa. Nic zatem dziwnego, że wiele osób decyduje się na zakup skutera. Ten jednoślad jest stosunkowo tani w utrzymaniu, a przy tym właściwie eksploatowany pozwala na niemal bezawaryjną jazdę. Jaka jest historia skuterów?

Skutery w przestrzeni miejskiej

cylindry do skuterówChoć mogłoby się wydawać, że skutery to wynalazek współczesnego świata, ich długa historia może zaskoczyć. Pierwsze pojazdy tego typu powstały w latach dwudziestych. Ówczesnym hitem był wówczas DKW – Lomos. Ich popularność zaczęła się jednak dopiero po II wojnie światowej. Fabryki opuściły wówczas dwa wyjątkowe modele jednośladów – włoski Vespa i Lambert. W Polsce hitem był skuter Osa, produkowany w latach 1959-1965 w Warszawie na terenie Warszawskiej Fabryki Motocykli. Przez lata o pojazdach tych zapomniano, jednak przywrócono je do łask w ostatnim dziesięcioleciu. Okazało się bowiem, że są idealnym rozwiązaniem na rosnącą ilość pojazdów czterokołowych i dzięki nim podróżowanie po mieście jest łatwe i szybkie. Współczesne skutery w razie potrzeby łatwo wyremontować, bo części wymienne, np. cylindry do skuterów, są łatwo dostępne. Wiele osób decyduje się też na ich tuning. Same jednoślady też wyglądają bardzo nowocześnie. Posiadają automatyczne sprzęgło, bezstopniową skrzynię biegów oraz liczne udogodnienia, np. bagażnik pod siedziskiem. Są lekkie i zwrotne. Za najtańsze modele chińskiej produkcji zapłacić trzeba ok. 2 000 złotych. Są jednak i takie skutery, które kosztują więcej niż dobry model auta. Mają pojemność 800 cm3 i moc 75 KM, co pozwala na osiągniecie prędkości nawet do 200 km/h. Poruszanie się nimi wymaga uprawnień do kierowania motocyklami. Posiadacze pojazdów o mniejszej pojemności silnika nie muszą posiadać tego dokumentu, w ich przypadku wystarczające jest prawo jazdy kategorii AM, o które można się ubiegać po ukończeniu 14. roku życia. W każdym przypadku skuter musi być zarejestrowany oraz posiadać aktualne ubezpieczenie. Warto też pamiętać, że nie wszystkie modele pozwalają na podróżowanie dwóm osobom, co warto uwzględnić w momencie wyboru i zakupu skutera.

Poruszanie się skuterem stało się nie tylko modne, ale i praktycznie. Utrzymanie tego pojazdu we właściwej kondycji technicznej, w co wpisuje się choćby wymiana części do skuterów, nie jest ani trudne, ani kosztowne. Nic zatem dziwnego, że tak wielu z nas rezygnuje z jeżdżenia samochodami na rzecz jednośladów. Oszczędzamy dzięki temu czas, mniejsze jest też zużycie paliwa. Często jest to również pierwszy mechaniczny pojazd nastolatków.