Kleszcz – realne zagrożenie dla człowieka

Te niewielkie pajęczaki, choć tak niepozorne, stanowią dla nas prawdziwe zagrożenie. Choć ich ukąszenie nie jest bolesne (a właściwie jest nieodczuwalne), a kleszcze same w sobie nie są tak natarczywe jak na przykład komary czy osy, są to groźni przeciwnicy, żywiący się naszą krwią i roznoszący groźne choroby.

Skuteczne sposoby na ochronę przed kleszczami

opryski na kleszczeKleszcz to realne zagrożenie dla naszego zdrowia, a czasem nawet życia. Na jego ugryzienia w szczególności powinny uważać osoby uczulone, którym może grozić niebezpieczny dla życia wstrząs anafilaktyczny. Jednak to nie wszystko, ponieważ kleszcze są nosicielami groźnych chorób, w tym dwóch naprawdę poważnych,czyli boreliozy oraz kleszczowego zapalenia mózgu. Dlatego też nie wolno bagatelizować tego drobnego insekta. Wręcz przeciwnie, należy się przed nim chronić. Podstawowym sposobem na walkę z kleszczami jest zabezpieczenie się przed ukąszeniem. Kleszcze żyją w niewysokich krzewach i w trawach, dlatego też wybierając się na wycieczkę na łono natury trzeba się dobrze zabezpieczyć. Ważna jest prawidłowa odzież, która szczelnie osłoni nasze ciało. Długi rękaw, spodnie ze ściągaczami w nogawkach, oraz nakrycie głowy (choć pasożyty te rzadko docierają na większe wysokości i wbrew powszechnej opinii raczej nie spadają z drzew). Nie zapominajmy też o dokładnym obejrzeniu całego ciała po powrocie do domu. Im szybciej zlokalizujemy na sobie kleszcza, tym mniejsze ryzyko zakażenia. Warto też wziąć pod uwagę fakt, że kleszcze nie widzą swojej ofiary, a wyczuwają jej zapach, feromony i temperaturę ciała. Dlatego też świetnie sprawdzi się naturalna ochrona w postaci aromatyzowanych olejków. Najbardziej skuteczny na kleszcze (i nie tylko) jest zapach olejku lawendowego. Zmieszaj kilkanaście jego kropel z olejem spożywczym, mieszankę tą rozrób z wodą i taką miksturą spryskaj siebie i ubranie przed wyjściem w teren. Jeśli natomiast obawiamy się wizyty kleszczy w naszym ogrodzie, sprawa jest prosta, warto zastosować opryski na kleszcze, które cieszą się duża popularnością, oferując spokój od tych insektów na kilka długich tygodni. Wystarczy powtórzyć procedurę 3 – 4 razy w sezonie, aby zyskać święty spokój i pozbyć się tych nieproszonych gości z naszego terenu. Opryski na kleszcze niosą ze sobą dodatkową zaletę, ponieważ najczęściej preparaty te są skuteczne także w walce z komarami i meszkami. W ten prosty sposób ci wszyscy krwiopijcy będą z daleka omijać nasz ogród.

Warto również wspomnieć, że środki służące do oprysków są bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Mają najczęściej postać koncentratu, który rozrabia się z wodą według instrukcji i już po kilku godzinach od zastosowania ogród jest wolny od insektów. Pamiętajmy jednak, że tego typu preparaty najczęściej nie mają charakteru wybiórczego i działają także na inne owady, także te pożyteczne. Z tego powodu oprysk powinno wykonywać się wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, kiedy to aktywność pszczół czy trzmieli jest znikoma.