Kamery ułatwiające cofanie

Kamery służące do ułatwienia kierowcy cofanie, tudzież parkowanie wsteczne, są coraz częściej montowane w wielu samochodach fabrycznie. Właściciele pojazdów starszej generacji bardzo często doceniają owe urządzenia, zwłaszcza w przypadku gdy ich samochody nie zapewniają dostatecznie dobrej widoczności z tyłu pojazdu. Tanie kamery są jednak rzadko wykorzystywane, gdyż najczęściej nie spełniają swojego zadania zbyt dobrze.

Kamery samochodowe o dobrej widoczności

jasne kamery cofaniaKamery ze starszych generacji bardzo często nie mają zbyt dobrej jakości obrazu, i pomagają kierowcom tylko w bardzo ograniczonym stopniu. Nowe kamery, natomiast, wykorzystują podobne rozwiązania technologiczne, jakie zastosowane są w aparatach i kamerach urządzeń przenośnych, więc znacznie lepiej spisują się podczas kierowania pojazdem w niesprzyjających warunkach, oraz mają znacznie lepszą jakość obrazu, przekładającą się na precyzję kierowcy. Nowoczesne jasne kamery cofania przede wszystkim są parowane z czujnikami odległości, więc pokazują nie tylko sam obraz z kamery, ale również bieżącą odległość od wszelkich przeszkód. Wiele kamer umożliwia włączenie trybu nocnego, idealnego do parkowania w warunkach słabego oświetlenia. Monitory owych kamer zazwyczaj montowane są na pulpicie samochodu w taki sposób by były one doskonale widoczne i czytelne, aczkolwiek nie przeszkadzały kierowcom w trakcie normalnej jazdy. Obiektywy kamer, natomiast, najczęściej instalowane są pod podwoziem, w miejscu w którym nie są przesłaniane przez karoserię pojazdu. Niektóre kamery umożliwiają instalację w samej karoserii lub też na zderzaku. Montaż urządzenia jest bardzo prosty, i może być wykonany w dowolnym warsztacie samochodowym, a nawet w przydomowym garażu. Producenci często dodają do kamer instrukcję montażu, przeprowadzanego w własnym zakresie przez kierowcę.

Większość kamer nie wymaga bowiem ingerencji w strukturę samochodu, a jedynie przeprowadzenia okablowania od urządzenia do monitora, oraz źródła zasilania. Wiele warsztatów samochodowych oferuje usługę instalacji takiego urządzenia, po bardzo przystępnych cenach, a korzystają z niej głównie kierowcy samochodów dostawczych czy ciężarowych, którzy nie mają możliwości samodzielnego zamontowania kamery wstecznej we własnym zakresie.