Jak wyposażyć zakład zajmujący się lakierowaniem i malowaniem proszkowym?

malowanie proszkowe

Branża usługowa jest jedną z lepiej rozwijających się branż, a zapotrzebowanie na różnego rodzaju usługi stale rośnie. Warto zatem szukając pomysłu na biznes pomyśleć o założeniu lakierni zajmującej się malowaniem proszkowym. Malowanie proszkowe jest obecnie usługą cieszącą się coraz większym zainteresowaniem z racji tego, że tradycyjne malowanie mokre jest coraz bardziej obwarowane przepisami Unii Europejskiej, a co za tym idzie jest coraz mniej opłacalne. Jak zatem należy wyposażyć lakiernie zajmującą się malowaniem proszkowym oraz co o samej technice należy wiedzieć? Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w tym artykule.

Malowanie proszkowe – krótka charakterystyka metody

malowanie proszkoweMalowanie proszkowe jest metodą malowania w której wykorzystuje się specjalne farby proszkowe. Według informacji z branżowego portalu www.lakiernictwo.net cząsteczki farby proszkowej są naelektryzowane, dzięki czemu dobrze przylegają do powierzchni mających właściwości przewodzące np. do metalu. Naniesiona na powierzchnie malowanego elementu farba utrzymuje się dzięki działaniu zasady elektrostatycznej, przy czym należy zaznaczyć że wyróżnia się dwie różne techniki malowania proszkowego, a mianowicie natrysk elektrostatyczny oraz natrysk elektrokinetyczny. Po naniesieniu na malowaną powierzchnie farby proszkowej elementy poddaje się zgrzewaniu by cząsteczki farby uległy stopieniu w wyniku którego dojdzie do ich polimeryzacji. Tak wykonana powłoka malarska jest wysoce odporna na działanie takich czynników szkodliwych jak chemikalia, wysoka temperatura oraz uszkodzenia mechaniczne takie jak np. zarysowania. Dodatkowo malowanie proszkowe posiada także takie zalety w porównaniu z tradycyjnym malowaniem mokrym jak:

  • stu procentowe wykorzystanie materiału malarskiego,
  • możliwość stosowania zamkniętych układów wentylacyjnych (oszczędność energii),
  • skuteczna metoda maskowania ubytków w malowanych elementach,
  • dobre właściwości antykorozyjne,
  • ekologiczność (brak emisji szkodliwych substancji takich jak rozpuszczalniki i rozcieńczalniki).

Dodatkową zaletą malowania proszkowego w porównaniu z malowaniem mokrym jest fakt, że sam proces jest o wiele prostszy a co za tym idzie nie wymaga on posiadania szczególnych umiejętności. Niemniej by możliwe było stosowanie tej techniki konieczne jest odpowiednie wyposażenie lakierni jak i odpowiednie przygotowanie powierzchnie elementu do malowanie.

Wyposażenie lakierni proszkowej – co musi znaleźć się na jej stanie?

malowanie proszkoweW lakierni proszkowej stosuje się konkretny proces technologiczny, a co za tym idzie konieczne jest także jej poprawne wyposażenie, które umożliwi płynny przebieg tego procesu. Na stanie lakierni musi się zatem znaleźć system aplikowania farb proszkowych. System aplikowania farby proszkowej może być automatyczny lub też ręczny, co wiąże się z kosztem zakupy takiego sprzętu. Bez względu na jego rodzaj powinien on mieć możliwość swobodnej zmiany koloru farby. Warto także pamiętać o tym, że rodzaj sprzętu do aplikacji farby proszkowej w jaki zostanie wyposażona lakiernia wpłynie na to jakie będzie mogła ona przyjmować zlecenia i jaki będzie czas ich realizacji. Konieczne jest także zamontowanie pieca przelotowego w którym będą wygrzewane pomalowane elementy. W lakierni stosowana musi być także ściana lakiernicza lub kabina natryskowa w zależności od rodzaju lakierni i jej wielkości. Ściana malarska jest zwykle tańszym rozwiązaniem niż kabina, co dla wielu osób, zwłaszcza tych które dopiero otwierają swoją działalność będzie miało duże znaczenie. Malarnia proszkowa powinna także być wyposażona w urządzenie kontrolne, które umożliwi sprawdzenie jakości wykonanych powłok i stopnia ich polimeryzacji.

Piaskowanie a malowanie proszkowe

PiaskowanieZanim wykonane zostanie malowanie proszkowe powierzchnia elementu, który ma zostać poddany malowaniu musi zostać oczyszczona, a także muszą zostać z niej usunięte resztki starej farby czy też cała stara farba. W tym celu przeprowadza się piaskowanie, które jednocześnie pozwala usunąć pozostałości farby jak i wyrównać powierzchnie piaskowanego elementu. W związku z czym urządzając lakiernie zajmującą się malowaniem proszkowym konieczne jest także wyposażenie jej w urządzenie stacjonarne lub mobilne do piaskowania.

Co jeszcze powinno znaleźć się w lakierni proszkowej?

malowanie proszkowePamiętajmy także i o tych podstawowych rozwiązaniach, w które zarówno lakiernia proszkowa jak i tradycyjna lakiernia powinny być wyposażone. Przede wszystkim ważną rolę odgrywa tu odpowiednie oświetlenie przemysłowe jak i właściwy system wentylacji. Elementy te w sposób widoczny przekładają się na sposób działania lakierni, dlatego powinny zostać dobrze rozplanowane. Warto także zadbać o to by lakiernia była wyposażona w mobilne skrzynie narzędziowe, które usprawnią prace. Należy także pamiętać o wyposażeniu zakładu w odpowiednią odzież ochronną.

Podsumowanie

Sposób wyposażenia lakierni proszkowej jest dość charakterystyczny i jest to podyktowane rodzajem procesu technologicznego stosowanego przy malowaniu proszkowym, przy czym nie jest to zbyt skomplikowane. Należy się liczyć z tym, że właściwe wyposażenie takiej lakierni jest dość kosztowe, przy czym inwestycja może się stosunkowo szybko zwrócić biorąc pod uwagę obecne ceny usługi malowania proszkowego.

1 thought on “Jak wyposażyć zakład zajmujący się lakierowaniem i malowaniem proszkowym?”

  1. Witam, w takim zakładzie bardzo ważna jest odpowiednie wentylacja jak i oczyszczanie powietrza z wszelkich zabrudzeń.

Leave a Comment