Jak uzyskać zwrot za akcyzę zapłaconą w Belgii?

Jestem właścicielem dużej firmy krawieckiej. Bardzo często jeżdżę do Belgii po towar. Najczęściej spędzam tam kilka dni. W związku z tym, ponoszę koszty związane z transportem, takie jak chociażby tankowanie mojego samochodu dostawczego, który jak każdy dostawczak bardzo dużo pali. Ostatnio dowiedziałem się, że w takiej sytuacji należy mi się zwrot zapłaconej zagranicą akcyzy za paliwo. Musiałem w tym celu tylko złożyć odpowiedni wniosek.

Dostałem zwrot za zapłaconą w Belgii akcyzę

profesjonalny zwrot akcyzy z BelgiiNajpierw jednak musiałem się dowiedzieć, jak należy taki wniosek wypełnić i gdzie go wysłać. Byłem w tej dobrej sytuacji, że zawsze brałem wszelkie faktury na firmę, dlatego mogłem uzyskać całkiem duży zwrot za akcyzę zapłaconą w Belgii. Poszukiwania konkretnych informacji na ten temat rozpocząłem od internetu. Wpisałem w wyszukiwarkę frazę: profesjonalny zwrot akcyzy z Belgii, i zacząłem przeglądać wyniki. Wśród wielu wyników, szybko udało mi się znaleźć rzetelną i aktualną publikację na temat odzyskania akcyzy zapłaconej w Belgii. W związku z tym, że Belgia była krajem należącym do unii europejskiej, nie musiałem rejestrować się w tamtejszym urzędzie skarbowym, aby uzyskać zwrot zapłaconej akcyzy. Sprawę mogłem załatwić za pomocą polskiego urzędu skarbowego, właściwego ze względu na siedzibę firmy. Wniosek o zwrot akcyzy można było złożyć do dnia 30 września następnego roku. Dużym ułatwieniem dla przedsiębiorców było to, że wystarczyło złożyć jeden zbiorczy wniosek dotyczący wszystkich faktur jakie posiadamy za poprzedni rok, i to nawet w sytuacji gdyby oprócz faktur zapłaconych w Belgii, miałbym również faktury z innych krajów unii europejskiej. Jeszcze bardziej praktycznym rozwiązaniem było dla mnie to, że wniosek o zwrot akcyzy można było złożyć drogą elektroniczną za pomocą platformy epuap, podpisując go wcześniej kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Postanowiłem złożyć taki wniosek do urzędu skarbowego. Doszedłem jednak do wniosku, że najlepiej będzie znaleźć profesjonalną firmę, która zajmuje się wypełnianiem takich dokumentów, żeby sprawdzili czy wszystko wypełniłem poprawnie. Jak się już wkrótce okazało, to był bardzo dobry pomysł, bo sam popełniłbym wiele błędów przy wypełnianiu wniosku i pewnie nie dostałbym należytych pieniędzy.