Upływającego czasu nie możemy cofnąć, jedynie można się z nim pogodzić i nauczyć żyć. Zmiany zachodzące w naszym ciele są nieodwracalne i każdy z nas kiedyś będzie miał pomarszczoną skórę, siwe włosy, lub ich brak, a jego samopoczucie i stan fizyczny znacznie się pogorszy. Kobiety zdecydowanie gorzej sobie radzą ze swoją fizjologią, bo menopauzie towarzyszy wiele nieprzyjemnych objawów, które utrudniają codzienne życie. 

Czy menopauza dotyczy każdej kobiety?  

sprawdzony sposób na menopauzęKażda żywa istota kiedyś przemija i jest to nieuchronny proces. Starzenie się czymś naturalnym i jedyne co możemy z tym zrobić, to się pogodzić z tym stanem rzeczy. Kobiety po około czterdziestym piątym roku życia wchodzą w etap przekwitania, czyli spowalnia ich gospodarka hormonalna, a jajniki przestają produkować komórki jajowe. Klimakterium jest stanem, których nawet na około dziesięć lat, poprzedza pojawienie się menopauzy. W tym czasie znacznie maleją szanse kobiety na zajście w ciążę i powoli zaczynają jej doskwierać negatywne skutki zbliżającej się starości. Sprawdzony sposób na menopauzę, to głównie terapia hormonalna, która bezpośrednio wpływa na źródło problemu. To hormony, a dokładniej brak żeńskich hormonów płciowych powoduje uciążliwe dla kobiety objawy. Do najczęstszych możemy zaliczyć uderzenia gorąca, bezsenność, zimne dreszcze, czy kołatanie serca. Każda kobieta może ten okres inaczej przechodzić, dlatego najlepszą metodę należy wybrać wspólnie ze swoim lekarzem prowadzącym, który na podstawie wyników badań i opisanych objawów, dobierze odpowiednią terapię. Najskuteczniejszą jest ta hormonalna, ale można sobie bardzo pomóc naturalnymi metodami. Stosowanie ziół leczniczych poprawia jakość snu i uspokaja, odpowiednia, dzienna dawka ruch, zapewnia lepsze samopoczucie i wzmacnia formę fizyczną, która zdecydowanie słabnie z upływem lat. W znaczny sposób na przebieg menopauzy wpływa nasza dieta, gdyż ostre potrawy potęgują jej objawy, a używki podnoszą ciśnienie krwi, które wpływa na uderzenia gorąca.

Każdą kobietę spotka menopauza między czterdziestym piątym a pięćdziesiątym piątym rokiem życia, bo to stan fizjologiczny. Młodość nie trwa wiecznie i trzeba się z tym pogodzić. Ostatnia miesiączka oznacza zakończenie wieku reprodukcyjnego w życiu kobiety i od tego momentu jej ciało zaczyna przechodzić intensywne zmiany, które można łagodzić w naturalny sposób.