Jak radzić sobie z uzależnieniem od alkoholu?

Alkohol jest powszechnie dostępny i właśnie z tego powodu, wiele osób popada w uzależnienie. Trudności w życiu skłaniają ich do tego, aby sięgnąć po kolejną butelkę i w efekcie chociaż na krótki czas zapomnieć o wszystkim. Nie jest to oczywiście żadne rozwiązanie problemu jednak wiele osób wychodzi z założenia, że może im to pomóc radzić sobie z rzeczywistością. Późniejsze radzenie sobie z uzależnieniem, nie jest natomiast już takie łatwe. Wymaga mobilizacji i samozaparcia. Poza tym w przypadku uzależnienia, trudno poradzić sobie z tym wszystkim samemu. Trzeba szukać pomocy, przykładowo na terapiach lub w profesjonalnych ośrodkach zamkniętych zajmujących się leczeniem uzależnionych.

Jakie są etapy leczenia uzależnienia?

leczenie uzależnień alkoholowych ŁódźNa samym początku najważniejsze jest to aby osoba uzależniona uświadomiła w ogóle sobie, że faktycznie ma problem z alkoholem. Często nie jest to łatwe i latami ktoś oszukuje samego siebie. Jeśli taka osoba jest członkiem naszej rodziny, to warto z nią rozmawiać na ten temat i starać się jej pomóc. Trzeba jednak mieć również świadomość tego, że osoby uzależnione mogą negatywnie, a nawet i agresywnie reagować na takie próby rozmowy. Należy zatem być zawsze taktownym, samemu nie wypowiadać się pod wpływem gniewu i zapewniać o ewentualnej pomocy. Alkoholizm jest chorobą i osoby, które w nią popadły, często nie widzą same dla siebie ratunku. Niekiedy tracą rodziny i swoje majątki na wskutek swojego postępowania. Nie potrzebują one zatem wyrzutów, a troski. Umiejętne podejście do takiej osoby może zmotywować ją do tego, aby zaczęła ona dokonywać wyraźnych zmian w swoim życiu. Obecnie w każdym mieście w kraju podejmowane jest leczenie uzależnień alkoholowych Łódź ma na swoim terenie prywatne ośrodki leczenia uzależnień, jak również i te publiczne. Można się go nich zgłosić ze swoim problemem i uzyskać pomoc. Ważna czasem jest także terapia, przykładowo grupowa, by móc z innymi dzielić się swoimi przeżyciami.

Wyjście z uzależnienia nie jest proste i nie prowadzi do tego żadna prosta droga. Często pod odstawieniu używki można mieć wahania nastrojów, można stawać się agresywnym i mieć wiele objawów stricte fizycznych. Dlatego konieczne jest korzystanie z pomocy profesjonalistów, którzy wiedzą jak wówczas działać.