Jak przebiega wycena hotelu?

 

Sprzedaż hotelu to dla wielu przedsiębiorców jedyny sposób, aby wyjść z długów. Jak powszechnie wiadomo nie każdy, nawet największy biznes przynosi oczekiwane zyski. Wiele inwestycji jest nietrafionych, nawet jeśli na początku startowały z rozmachem. Dlatego właśnie nie dziwi nikogo fakt, że wielkie hotele często zmieniają swojego właściciela. Oczywiście zanim do takiej transakcji dojdzie potrzebna jest odpowiednia wycena, tak aby każdy z tej transakcji był zadowolony.

Wycenianie hoteli to bardzo trudna praca

wycena hoteliRzeczoznawcy majątkowi, którzy zajmują się wycenianiem tak dużych obiektów jak hotele, gdzie oprócz samego budynku dochodzi temat odpowiedniej wyceny potencjału tej nieruchomości, zgodnie twierdzą, że jest to bardzo trudne i długotrwałe zadanie. W przeciwieństwie do wyceny domu jednorodzinnego, gdzie ogólna cenę na rynku można praktycznie wyciągnąć po pierwszym spojrzeniu na budynek, tak w przypadku hoteli nie da się tego zrobić. Odpowiednia wycena hoteli wymaga przygotowań i zdobycia dużej wiedzy na temat lokalnego rynku. Hotel sam w sobie jest bardzo dużym budynkiem, w którym znajduje się bardzo duża liczba pomieszczeń, w niektórych hotelach pokoi są setki. Rzeczoznawca wyceniając taki budynek musi wszystko potrafić dokładnie spisać, aby później nie popełnić błędu i nie pominąć jakiejś wartościowej informacji. Hotele sprzedaje się z reguły z całym inwentarzem, który musi być również uwzględniony w wycenie, a zajmuje to nawet więcej czasu niż inwentaryzacja budynku. Rzeczoznawca oprócz samej wyceny przedmiotowej musi się także skupić na tym, że hotel to nie tylko budynek, ale także biznes. A każdy biznes jest tyle wart ile ma jego potencjał. Trzeba wziąć pod uwagę, że hotel na siebie zarabia, dlatego jest więcej wart niż sam budynek i znajdujące się w nim ruchomości. To także musi być uwzględnione w wycenie.

Jeśli wycena będzie przeprowadzona rzetelnie to da dobry obraz wartości hotelu, zarówno dla sprzedającego jak i kupującego. Jeśli nie będzie przekłamany to taka transakcja przebiegnie nad wyraz płynnie. Sprzedający otrzyma odpowiednie pieniądze, natomiast kupujący będzie zadowolony, gdyż będzie wiedział, że nawet większa ilość gotówki wydana na hotel przyniesie w przyszłości dodatkowe zyski. Taki inwestor będzie chciał utrzymać swój hotel jak najdłużej.