Piękny, zadbany ogród to wizytówka każdego domu. To miejsce relaksu i odpoczynku, miejsce dziecięcych zabaw, spotkań w gronie rodziny czy grillowania ze znajomymi. Żebyśmy jednak byli zadowoleni z wyglądu naszego terenu wokół domu i chętnie spędzali czas na świeżym powietrzu to musimy o taki ogród zadbać. Jak to zrobić?

Projektowanie ogrodów a ich pielęgnacja

Projektowanie ogrodówNa początku warto jest zwrócić uwagę na fakt, iż projektowanie ogrodów ma wpływ na ich późniejsza pielęgnację. Na stronie zielone2s.pl można przeczytać, że jeśli projekt zakłada stłoczenie dużej ilości roślin koło siebie, to trudniej będzie wyrywać spomiędzy nich chwasty, woda nie będzie tam docierała, ciężko będzie przycinać krzewy i drzewa. Jeśli w projekcie będą uwzględnione rośliny o różnych zapotrzebowaniach na składniki mineralne, słońce i wodę to również o każdy skrawek zieleni trzeba będzie dbać szczególnie, zamiast stosować wszędzie te same metody. Na portalu www.wymarzonyogrod.pl można często znaleźć informację, że pielęgnacja ogrodów zawsze powinna być dopasowana do potrzeb roślin. Zatem wybierając projekt należy mieć na względzie to, jak ogród będzie wyglądał docelowo (kiedy rośliny będą już duże) i jak częstego oraz intensywnego dbania wymaga od właściciela.

Nawadnianie ogrodu różnymi metodami

Z pewnością niezbędne jest dobre nawadnianie ogrodów. Woda, podobnie jak żyzna ziemia i dostęp słońca, jest niezbędnym elementem wzrostu każdej rośliny. Sukulenty i kaktusy potrzebują minimalną ilość wody do przeżycia, jednak nowo zasadzone kwiaty czy wysiane warzywa potrzebują jej bardzo dużo. Na stronie http://autopodlewanie.com.pl można znaleźć, że są trzy metody podlewania roślin:

Konewka

Przydaje się w przypadku podlewania skalniaków czy kwiatów zasadzonych w donicach, na przykład przy tarasie. Wtedy potrzeba jest nam mało wody i coś, dzięki czemu punktowo dostarczymy wodę roślinie.

Wąż ogrodowy

Wąż ogrodowy będzie idealny, kiedy potrzebujemy silniejszego strumienia wody, czy też szeroko rozproszonej mgiełki, na przykład przy ogródku warzywnym.

Spryskiwacze i podlewaczki

Spryskiwacze i podlewaczki nadają się idealnie do podlewania trawnika i innych większych połaci terenu.

Zautomatyzowane systemy podlewania

Skomputeryzowane systemy podlewania są najwygodniejszą, lecz najdroższą opcją. System można programować do podlewania w określone dni i godziny, ustala się długość podlewania i które spryskiwacze mają chodzić najdłużej. To daje możliwość dopasowania ilości wody do rodzaju podlewanych roślin.

Koszenie trawy i usuwanie chwastów

Koszenie trawyJedną z najbardziej podstawowych czynności pielęgnacyjnych w ogrodzie jest koszenie trawy. Trawę należy kosić z samego rana lub wieczorem, wtedy kiedy słonce na nią nie świeci i nie ma na niej rosy. Słońce sprawi, ze będzie ona zbyt sucha do koszenia, natomiast mokra trawa w kontakcie z ostrzami kosiarki sprawi, że źdźbła będą poszarpane, a nie równo ścięte. Trawę należy kosić regularnie, bo zbyt długa trawa będzie się kładła, a jej późniejsze skoszenie będzie utrudnione. Świeżo zasianą trawę, dosiewki czy też miejsca w których trawa słabiej rośnie możemy ścinać krócej niż pozostałe obszary, co pobudzi ją do wzrostu. Koszenie trawy zaczynamy na wiosnę, najczęściej w okolicach przełomu marca i kwietnia, a kończymy na jesieni, w okolicy października i listopada, w zależności od temperatury otoczenia i opadów atmosferycznych. Krótka, zadbana trawa sprawia, że lepiej widoczne są chwasty szpecące nasz trawnik. Przy krótkich źdźbłach łatwiej jest je także wyrywać. Lepiej robić to na bieżąco, bo chwasty mają to do siebie, ze bardzo szybko się rozprzestrzeniają i mogą zaatakować cały ogród.

Wycinka drzew i sprzątanie terenu

Wycinka drzewWedług strony www.a-garden.pl bardziej problematyczną czynnością wykonywaną w naszym ogrodzie z pewnością może być wycinka drzew. Duże, piękne drzewa są ozdobą naszego ogrodu, a przy tym zapewniają nam cień. Czasem jednak drzewo choruje, usycha, zostało zaatakowane przez szkodniki, czy też ucierpiało podczas burzy. Wtedy takie drzewni lepiej jest usunąć, bo może zagrażać otoczeniu. Choroba może się przenieść na inne okazy, a ułamane konary czy pień sprawiają, że drzewo jest niestabilne i może się przewrócić. Obecne przepisy sprawiły, że wycinka drzew na własnej działce jest łatwiejsza i nie wymaga pozwolenia. Warto jednak zatrudnić do tej pracy profesjonalna ekipę, która umie bezpiecznie usunąć drzewo. Taka firma sprzątająca nie tylko wytnie drzewo, ale także posprząta teren wokół niego i zabierze drewno pocięte w trakcie wycinki. To najwygodniejsze rozwiązanie.

Podsumowując

wybór projektu ogrodu i roślin do niego będzie miał wpływ na późniejsze zabiegi pielęgnacyjne. Należy zawsze pamiętać o odpowiednim nawodnieniu terenu, najlepiej stosując systemy nawadniające, jak również o regularnym koszeniu trawnika i usuwaniu szkodliwych chwastów. Wycinką drzew powinna zająć się specjalistyczna ekipa, która zadba także o porządek na naszej działce. Znając te zasady na pewno zapewnimy sobie piękny ogród wokół domu.