Jak bada się twardość materiałów?

Niskiej jakości surowiec może bardzo negatywnie wpływać na jakość produktu końcowego. Właśnie dlatego wszystkie surowce, które używane są do produkcji, powinny być testowane pod katem ich jakości, a przede wszystkim – wytrzymałości. W ten właśnie sposób można prosto zapobiegać wadom fabrycznym produktu.

Do czego służą twardościomierze?

precyzyjny twardościomierz vickersaW obecnych czasach coraz więcej producentów zaczęło zdawać sobie sprawę  z tego, jak ważne jest kontrolowanie jakości używanych do produkcji surowców. Jest to niezmiernie ważne, gdyż w przeciwnym wypadku jakość końcowego towaru może być znacznie niższa. W przypadku produkcji towarów czy części, od kocich wymaga się przede wszystkim wytrzymałości, najważniejszym parametrem surowca jest jego twardość. Do jej testowania wykorzystywany jest najczęściej precyzyjny twardościomierz vickersa. Maszyna to wchodzi w skład grupy maszyn do testowania, która nazywana jest maszynami wytrzymałościowymi. Nazwa tej maszyny pochodzi od nazwiska badacza, który opracował ta konkretną metodę badania surowców. Opiera się ona o tak zwaną skalę Vickersa, która pozwala szybko ustalić, czy dany surowiec może być używany do produkcji. Twardościomierz Vickersa jest używany przede wszystkim od badania tych surowców, które służą do tworzenia towarów, części i konstrukcji w czasie codziennej eksploatacji narażonych na bardzo duże obciążenia. Są to więc takie elementy jak na przykład tuleje, przekładnie, tłoki silnika, czy też inne elementy mechaniczne. Twardościomierz Vickersa podczas badania wykorzystuje technologię optyczne, mechaniczne, jak również szereg czujników elektronicznych. Bardzo często te urządzenia wyposaża się również w wyświetlacz LCD, dzięki którym obsługa danego twardościomierza może być znacznie prostsza. Również odczytanie wyników pomiaru może być znacznie prostsze, a dodatkowo istnieje większa szansa, że wynik zostanie odczytany prawidłowo. Metoda Vickersa pozwala twardościomierzom na osiągniecie bardzo dużej dokładności podczas pomiarów, nieporównywalnej z innymi, podobnego typu maszynami wytrzymałościowymi.

Maszyny wytrzymałościowe odgrywają obecnie bardzo ważną rolę. Dzięki nim bowiem możliwe jest unikniecie sytuacji, w której niskiej jakości surowiec negatywnie wpływanie na jakość końcowego produktu. Maszyny te mogą się mocno różnic wykorzystywaną technologią pomiarową.