Fachowe cięcie iglaków

Jednym z typów roślin, które coraz częściej możemy spotkać w przydomowych ogrodach są iglaki. Tego typu drzewka posiadają bardzo dużo zalet. Jedną z nich jest przede wszystkim to, że przez cały rok cieszą nasze oko ładnym zielonym kolorem. Ponadto są one stosunkowo łatwe w uprawie, a także odporne na susze, mrozy oraz szkodniki i choroby, które mogą powodować poważne uszkodzenia i zniszczenia wśród wielu innych roślin.

Odpowiednie cięcie drzew iglastych

cięcie iglakaIglaki w naszym ogrodzie nie muszą być wcale wysokimi drzewami. Wprost przeciwnie możemy zakupić miniaturową odmianę tego rodzaju drzewek. W ten sposób nie będziemy musieli martwić się o to, że dane  drzewo urośnie zbyt wysoko oraz, że zasłoni lub zacieni nam inne rośliny. Nie mniej jednak w przypadku posiadania iglaków w ogrodzie konieczne jest wykonywanie odpowiednich zabiegów, które pomogą nam zadbać o ich elegancki wygląd oraz zwarty pokrój. Jednym z podstawowych oraz najważniejszych zabiegów jest regularne cięcie iglaka. Zabieg ten pozwala nam na nadanie odpowiedniego kształtu drzewku, a także na zabezpieczenie go przed różnego rodzaju chorobami oraz innymi czynnikami, które mogą skutkować obumarciem drzewka. Cięcie roślin powinno być przeprowadzane wtedy, gdy pozwalają na to warunki atmosferyczne. Nie inaczej wygląda sytuacja w przypadku iglaków. Bardzo często wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak powinno się to odbywać. Najważniejsze jest wykonywanie ciecia drzew iglastych podczas dni pogodnych, a nie deszczowych. Woda i wilgoć może spowodować choroby grzybowe, na które iglaki są również narażone. Ponadto nie powinniśmy wykonywać cięcia iglaków wtedy, gdy na zewnątrz panują ujemne temperatury. Większość drzew iglastych jest co prawda bardzo odporna na spadki temperatur, jednakże niektóre odmiany mogą okazać się dość wrażliwe na tego rodzaju warunki.

Z tego też powodu przed podjęciem decyzji o przycinaniu iglaków konieczne jest sprawdzeni, jak wyglądać będzie pogodna w danym dniu. W ten sposób unikniemy błędów, które mogą skutkować osłabieniem drzewka. W rezultacie nie będzie ono ładnie i szybko rosło, a w niektórych przypadkach może to skutkować nawet obumarciem jego części. Ważne jest przy tym stosowanie się do pewnych podstawowych zasad dotyczących tychże zabiegów.