Nasz rynek pracy przyciąga wielu pracowników ze wschodu. Jest to już nie tylko Ukraina, ale również tak egzotyczne miejsca jak Indie czy Nepal. Najpopularniejszy są jednak u nas pracownicy zza naszej wschodniej granicy. Mają już znaczny udział w naszym rynku pracy. Możemy ich spotkać nie tylko na budowach i w fabrykach, ale również w lokalach gastronomicznych czy wśród pracowników biurowych. Już dawno obalono mit, że ze wschodu przyjeżdżają tylko osoby o małych kwalifikacjach.

Jak znaleźć dobrego pracownika z Białorusi?

dobrzy pracownicy z BiałorusiUkraińcy, Gruzini, Ormianie i Rosjanie mogą przyjeżdżać do Polaki w ramach uproszczonej procedury zatrudnienia. Mogą z niej skorzystać również Białorusini. Jest ich u nas coraz więcej. Może się okazać, że pracownicy z Białorusi staną się drugą pod względem liczebności grupą pracowników zagranicznych w naszym kraju. Jak podaje główny Urząd Statystyczny, w okresie od maja do października 2017 roku liczba Białorusinów odwiedzających Polskę wzrosła o 20% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku i osiągnęła poziom 2,2 miliona. Dobrzy pracownicy z Białorusi są mile widziani w Polsce. Według danych już 4% polskich firm. Liczba wniosków o zatrudnienie jest w tym przypadku znacznie niższa, niż dla Ukraińców, ale potroiła się ona w ciągu roku. Pracownicy z Białorusi są najchętniej zatrudniani przez duże firmy. Odsetek przedsiębiorstw z tej grupy zatrudniających Białorusinów wynosi 10%. Jeśli chodzi o branże, największy odsetek występuje w usługach – 8%. Są bardzo chętnie zatrudniani do prac sezonowych. Jednak sporo z nich pracuje również w zakładach produkcyjnych. Są też zatrudniani w chętnie w gastronomii. Najczęściej zatrudniają ich firmy z dużych miast. Coraz częściej przyjeżdżają do nas z Białorusi pracownicy wykwalifikowani i z wyższym wykształceniem.

Do Polski przyjeżdża wielu pracowników z wyższym wykształceniem. Szukają tu lepszych warunków życia i lepszej płacy. Niejednokrotnie zarabiają w przeliczeniu w Polsce kilkukrotnie więcej niż za tą samą pracę u siebie w kraju. Wielu z nich decyduje się zostać u nas na dłuższy czas lub nawet na stałe. Niektórzy sprowadzają tu swoje rodziny, zapisują do szkół dzieci lub decydują się iść na studia i kontynuować edukację w naszym kraju. Dzięki temu będą mogli znaleźć lepszą pracę.